Reklama

Deszczówka nie będzie „uciekać”. Stanęły nowe zbiorniki na wodę

Redakcja
Ponad 100 nowych zbiorników stanęło przy budynkach mieszkalnych w Katowicach. Dzięki małej retencji deszczówka nie będzie „uciekać”, tylko ma być wykorzystywana do podlewania zieleni.

O tym, jak ważne jest gromadzenie wody opadowej można się przekonać co roku. W związku ze zmianami klimatu w Polsce zdarzają się coraz dłuższe okresy suszy. Jak wynika z informacji Copernicus Climate Change Service (jeden z serwisów tematycznych unijnego programu obserwacji Ziemi pod nazwą Copernicus), średnie opady w 2022 roku oscylowały poniżej średniej odnotowanej w okresie 1991-2020. Najbardziej suchym miesiącem był maj, a liczba dni deszczowych była w Europie niższa od średniej. Zwłaszcza we Francji, Włoszech i Polsce. Dlatego pojawia się potrzeba jak najlepszego wykorzystania wód opadowych.

W Katowicach ma w tym trochę pomóc  ponad 100 zbiorników, których montaż zakończył się na początku lipca. Nowe zbiorniki zostały zamontowane w ramach Zielonego Budżetu przy miejskich budynkach mieszkalnych, w okolicach kamienic i bloków. Pojawiły się nie tylko w centrum miasta, ale również w miejscach oddalonych od Śródmieścia, m.in. przy ul. Zarębskiego, ul. Uniczowskiej, ul. Owsianej, ul. Bytkowskiej czy ul. Kijowskiej. Łącznie katowicki KZGM zamontował 76 zbiorników, w których magazynowana jest woda z opadów atmosferycznych. Mogą one pomieścić łącznie ponad 20 tysięcy litrów deszczówki. – Ta akcja jest bardzo ważna z wielu względów. Przede wszystkim to kwestie ekologiczne. Woda to bezcenny zasób i należy ją wykorzystywać w najbardziej praktyczny sposób, a ten z pewnością jest taki. Zebraną deszczówkę możemy wykorzystywać w bardziej suchych okresach, gdy tego deszczu brakuje – tłumaczy Marcin Gawlik, dyrektor Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach. Średnia pojemność zbiorników to około 300 litrów, niektóre są nawet kilkukrotnie większe. Deszczówka zebrana w ten sposób jest wykorzystywana do podlewania zieleni nie tylko przez pracowników służb miejskich, ale również samych mieszkańców.

W ostatnim miesiącu na dwóch osiedlach KTBS zostały zamontowane kolejne zbiorniki wychwytujące wodę deszczową. W sumie przy ul. Pod Kasztanami i ul. Saint Etienne pojawiły się 63 nowe instalacje. To nie pierwsze takie realizacje. Razem ze zbiornikami zamontowanymi 2 lata temu KTBS dysponuje już 77 zbiornikami, które pozwalają na zebranie 26 200 litrów wody. O tyle mniej wody, zamiast do kanalizacji trafia na tereny zielone przy budynkach.


Tagi:

Komentarze

  1. Mieszkaniec 6 lipca, 2023 at 1:19 pm - Reply

    Wszystko zabetonowane , Katowice miasto betonów , deszczówka odrazu odparowywuje , wszędzie beton ! ,Nie piszczie propagandowych bzdór !

Dodaj komentarz

*
*