Reklama

„Dąb Niepodległości” został zasadzony przy Parku Kościuszki [ZDJĘCIA]

Ł. K.
Dzisiaj obok Parku Kościuszki posadzony został pierwszy dąb, który ma być symbolem odzyskania przez Polskę niepodległości. Kolejne drzewka mają pojawiać się na ważnych uroczystościach państwowych w tym roku. Wcześniej zostaną pobłogosławione przez papieża Franciszka.

Najpierw była uroczysta msza w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego przy ul. Pięknej , a później posadzony został „Dąb Niepodległości”. Tym samym w Katowicach rozpoczęły się obchody 100-lecia niepodległości Polski. – My, jako Ślązacy, musimy pamiętać, że nasze świętowanie jest troszkę dłuższe niż całej Polski, bo nie tylko jest to rok 1918. Do roku 1922 wtedy, kiedy Górny Śląsk trafił do Polski i stał się integralną częścią Rzeczypospolitej – mówił prezydent Katowic Marcin Krupa. Obok drzewka odsłonięta została pamiątkowa tablica, a władze i duchowni podpisali akt. Jak można przeczytać w dokumencie, wydarzenie nawiązuje do tradycji sadzenia przez społeczeństwo i leśników drzew, głównie dębów. Mają one symbolizować siłę i długowieczność narodu polskiego.

To pierwsze z około stu drzewek, które zostaną zasadzone w całej Polsce. – Za kilka tygodni pojadą do Watykanu i będą pobłogosławione przez papieża Franciszka. Te dęby, z certyfikatem i błogosławieństwem, będą sadzone w czasie różnych uroczystości państwowych na terenie całego kraju – mówi Wiesław Kucharski, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Akcja sadzenia dębów to właśnie pomysł katowickiego oddziału Lasów Państwowych. Niewykluczone, że jedno z drzew zostanie umieszczone w centralnym punkcie podczas tegorocznego szczytu klimatycznego w Spodku.

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości miasto przygotowuje akcje kulturalne i edukacyjne. O szczegółach obchodów w Katowicach można przeczytać TUTAJ.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*