Reklama

Miuosh w NOSPR, mural Korfantego i sadzenie drzew na 100-lecie niepodległości w Katowicach

Ł. K.
Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w mieście będzie się sporo działo. Ogłoszony został program wydarzeń. Pierwsze odbędą się już w kwietniu, a te największe – za kilka miesięcy.

Katowice do końca roku będą obchodziły 100-lecie niepodległości. Z tej okazji w różnych częściach Katowic odbędą kulturalne i edukacyjne akcje. Niektóre z nich będą związane nie tyle z niepodległością, co historią Górnego Śląska.  Wydarzenia zaczną się już pod koniec tego miesiąca. Mieszkańcy będą mogli wybrać się na dwugodzinne spacery historyczne. Każdy z nich poprowadzi przewodnik, który opowie o życiu Wojciecha Korfantego. Pierwszy spacer odbędzie się 20 kwietnia. Dodatkową atrakcją ma być akcja sadzenia drzew z inicjatywy Lasów Państwowych. Wszystko potrwa do 21 października.

Kolejna inicjatywa będzie związana z bohaterami odzyskania niepodległości i przyłączenia regionu do Polski. W Załężu, Szopienicach, Dębie. Bogucicach i śródmieściu powstanie Dzielnicowa Galeria Niepodległości. Wielkoformatowe zdjęcia ważnych postaci pojawią się w przestrzeni publicznej. W jej tworzeniu będą mogli pomóc sami mieszkańcy. Galeria ruszy w drugiej połowie września. Kolejne wydarzenia zostały zaplanowane na koniec października. Obydwa będą upamiętnieniem ważnego wydarzenia. 25 października 2018 roku w Reichstagu przemawiał Wojciech Korfanty. Z tej okazji kilka dni wcześniej, 21 października, odbędzie się inscenizacja tego wydarzenia. Wezmą w niej udział aktorzy. Z kolei w dniu samej rocznicy odsłonięty zostanie mural w przejściu podziemnym pod al. Korfantego (na wysokości ul. Olimpijskiej). Wcześniej zostanie ogłoszony konkurs na projekt muralu. Nieco wcześniej, na zakończenie wakacji (25 sierpnia) swój autorski program przedstawi Józef Skrzek. W muzyczno-świetlnym widowisku ma mu towarzyszyć chór oraz kapela góralska.

Zwieńczeniem obchodów 100-lecia niepodległości w Polsce będzie koncert w NOSPR. 11 listopada na scenie sali koncertowej pojawi się Miuosh. Koncert pt. „100 lat muzyki w Polsce” to będzie retrospekcja muzyczna z piosenkami pochodzącymi z różnych okresów niepodległej Polski. W wydarzeniu wezmą udział muzycy NOSPR i m.in Piotr Rogucki, Andrzej Smolik oraz Maciej Lipina. Wstęp na koncert będzie biletowany, ale cena ma być atrakcyjna.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*