Reklama

Coraz bliżej połączenia Mickiewicza z Grundmanna. Plac budowy przekazany

Ł. K.
Jedna z sześciu drogowych inwestycji coraz bliżej realizacji. Połączenie ulic Mickiewicza i Grundmanna powstanie w ciągu niespełna 1,5 roku. Miasto przekazało plac budowy, a wykonawca ustala organizację ruchu. Prace mają ruszyć niebawem.

Niespełna miesiąc temu Katowickie Inwestycje podpisały umowę z firmą Budimex na realizację sześciu mniejszych inwestycji drogowych. Choć ich zakres nie jest szeroki, to niektóre z nowych dróg mogą być intensywnie wykorzystywane. „Budowa nowych układów drogowych dla skomunikowania terenów o funkcjach mieszkaniowych i usługowych w mieście Katowice”, jak nazwano tę inwestycję, uzyskała dofinansowanie z dwóch rządowych programów. Zgodnie z umową realizacja wszystkich odcinków dróg ma potrwać od 8 do 19 miesięcy. Jednak najwcześniej będzie można zobaczyć prace na ul. Mickiewicza, gdzie powstanie połączenie z ul. Grundmanna.

Skrzyżowanie u zbiegu tych dwóch ulic może być miejscem o dużym natężeniu ruchu. Dzięki niemu kierowcy będą mogli skrócić sobie drogę w kierunku wylotu na DTŚ-kę lub w drugą stronę, na przykład do pl. Wolności i ul. Sokolskiej. Spółka Cavatina, która buduje przy wieżowcach Stalexportu kompleks biurowo-mieszkaniowy, zaprojektowała połączenie tych ulic i zrealizowała już część swojej inwestycji – na odcinku od ul. Dąbrówki do ul. Sobieskiego.  Teraz czas na „miejski” odcinek.

Żeby wykonać łącznik, konieczne jest wybudowanie mostu nad Rawą. Na skrzyżowaniu będzie sygnalizacja świetlna, a na Grundmanna dobudowany zostanie pas dla pojazdów skręcających w lewo. Jadąc od strony Rynku, organizacja ruchu będzie wyglądała dokładnie tak samo. Jednak krótki fragment, od ul. Dąbrówki do ul. Grundmanna, będzie dwukierunkowy. Oznacza to, że kierowcy skręcający na nowym skrzyżowaniu w kierunku Mickiewicza będą mogli wjechać wyłącznie w ul. Dąbrówki. Na całej długości łącznika powstanie chodnik i znajdzie się wlot z jezdni na istniejąca drogę rowerową poprowadzoną wzdłuż Grundmanna i w przeciwnym kierunku – z Grundmanna w ul. Mickiewicza. Ponadto zaplanowano przejazd na drugą stronę ul. Grundmanna. W projekcie znalazł się też krótki fragment drogi po zachodniej stronie Grundmanna, którego budowa będzie wymagała przekroczenia nowego torowiska. To prawdopodobnie będzie przygotowanie nowego układu drogowego, bo po tej stronie ulicy również planowana jest duża inwestycja mieszkaniowa. Przebudowany zostanie też zjazd prowadzący do bazy PKM-u, z której autobusy wyjadą również w prawo – w kierunku Grundmanna.
Urząd miasta nie zgodził się na budowę na stworzenie na remontowanym i nowym odcinku ul. Mickiewicza infrastruktury rowerowej. Urzędnicy tłumaczyli, że nie jest potrzebna, bo wystarczy znak ograniczenia prędkości do 30 km/h. Powstaną wyłącznie wjazdy i zjazdy umożliwiające skręt z lub w ul. Grundmanna, na istniejącą infrastrukturę.

Wczoraj Katowickie Inwestycje przekazały formalnie 5 placów budowy wykonawcy – firmie Budimex. To oznacza zielone światło dla rozpoczęcia prac. Te mogą być prowadzone we wszystkich lokalizacjach jednocześnie. Jednak nie ma jeszcze pewności, czy tak właśnie będzie. Pewne jest za to, że dwie największe inwestycje będą prowadzone przez cały czas trwania umowy. Mowa właśnie o połączeniu Grundmanna-Mickiewicza i przedłużeniu ul. Dobrowolskiego do ul. Katowickiej. Łącznik obok bazy PKM-u ma powstać w ciągu 16 miesięcy. Prace mogą zacząć się najwcześniej w połowie czerwca i w pierwszej kolejności będą prowadzone od strony ul. Grundmanna. Trwają uzgodnienia z MZUiM dotyczące tymczasowej organizacji ruchu.

O pozostałych inwestycjach drogowych realizowanych w ramach tego kontraktu można przeczytać TUTAJ. Koszt wszystkich inwestycji to prawie 148 mln zł. W tym niespełna 86 mln zł pochodzi z Rządowego Funduszu Polski Ład, a 30 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.


Tagi:

Komentarze

 1. megalodon 18 maja, 2023 at 6:57 pm - Reply

  od kilkunastu lat wiadomo ze PKM zostanie przeniesone dzialki w tej czesci katowic moga osiagnac wysoka cene ze wzgledu na lokalizacje oraz istniejace i prowadzone inwestycje wokol grundmana oraz chorzowskiej .jesli gdzies mialby zostac wybudowany black tower to lokalizacja jest bezbledna .

 2. AA 18 maja, 2023 at 4:58 pm - Reply

  A parę lat temu Uszok twierdził ze Grundmana będzie obwodnicą centrum….
  Od tego czasu dostawiono świateł: przy dworcu autobusowym, przy Sądowej, teraz jeszcze jedne światła z Mickiewicza będą. Skrzyżowanie po tej inwersycji z Opolską powinno być zmienione tylko na prawoskręt tj z Opolskiej na północ. Bo bez sensu dwa skrzyżowania w odległości 50m

 3. Stefan 18 maja, 2023 at 12:35 pm - Reply

  Łącznik nie powstanie obok zajezdni PKMu, tylko na jej części!

Dodaj komentarz

*
*