Reklama

Koniec ślepej ulicy w Bogucicach i przedłużenie ul. Mickiewicza. Zbliża się 6 drogowych inwestycji

Ł. K.
Sześć drogowych inwestycji w Katowicach coraz bliżej realizacji. Miasto wybrało wykonawcę, który zajmie się m.in. przedłużeniem ślepej ulicy w Bogucicach i połączeniem Mickiewicza-Grundmanna. Łącznie nowe drogi mają kosztować prawie 150 mln złotych.

Katowice na sześć drogowych inwestycji otrzymały dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład. Drogami, z których może skorzystać najwięcej kierowców, będą przedłużenie ul. Dobrowolskiego do ul. Katowickiej i przedłużenie ul. Mickiewicza do ul. Grundmanna. Teraz być może jest o krok bliżej ich realizacji, bo miasto wybrało jedną z trzech złożonych we wrześniu 2022 roku ofert. Nowe układy drogowe, których dotyczy zamówienie mają służyć, zgodnie z tytułem przetargu, „skomunikowaniu terenów o funkcjach mieszkaniowych i usługowych”.

Mickiewicza połączy się z Grundmanna

Na Mickiewicza swoją inwestycję nadal prowadzi spółka Cavatina. Powstają tam zarówno biura, jak i mieszkania. Deweloper ma sfinansować przebudowę ul. Mickiewicza na odcinku od ul. Dąbrówki do ul. Sobieskiego. Jednak po stronie miasta pozostaje ważniejszy odcinek – połączenie ulic Mickiewicza z Grundmanna. Cavatina zapłaciła jedynie za projekt tego przedłużenia.


Żeby wykonać łącznik, konieczne jest wybudowanie mostu nad Rawą. Na skrzyżowaniu będzie sygnalizacja świetlna, a na Grundmanna dobudowany zostanie pas dla pojazdów skręcających w lewo. Jadąc od strony Rynku, organizacja ruchu będzie wyglądała dokładnie tak samo. Jednak krótki fragment, od ul. Dąbrówki do ul. Grundmanna, będzie dwukierunkowy. Oznacza to, że kierowcy skręcający na nowym skrzyżowaniu w kierunku Mickiewicza będą mogli wjechać wyłącznie w ul. Dąbrówki. Na całej długości łącznika powstanie chodnik i znajdzie się wlot z jezdni na istniejąca drogę rowerową poprowadzoną wzdłuż Grundmanna i w przeciwnym kierunku – z Grundmanna w ul. Mickiewicza. Ponadto zaplanowano przejazd na drugą stronę ul. Grundmanna. W projekcie znalazł się też krótki fragment drogi po zachodniej stronie Grundmanna, którego budowa będzie wymagała przekroczenia nowego torowiska. To prawdopodobnie będzie przygotowanie nowego układu drogowego, bo po tej stronie ulicy również planowana jest duża inwestycja mieszkaniowa. Przebudowany zostanie też zjazd prowadzący do bazy PKM-u, z której autobusy wyjadą również w prawo, w kierunku Grundmanna.

W pierwszym etapie wybudowany ma zostać fragment układu drogowego od ul. Grundmanna do zjazdu do bazy PKM. Prace powinny zostać skoordynowane z inwestycją tramwajową. Realizacja całej inwestycji ma zająć 19 miesięcy od momentu podpisania umowy, ale same roboty budowlane powinny zostać zakończone w ciągu 16 miesięcy. Początkowo miasto na realizację tej inwestycji chciało wydać ponad 16 mln zł.

Kontynuacja „ślepej” ulicy obok Muzeum Śląskiego

Drugim ważnym przedłużeniem będzie połączenie ul. Dobrowolskiego z ul. Katowicką. W ten sposób ma powstać coś na kształt obwodnicy wokół Bogucic. W ramach inwestycji, oprócz drogi i chodnika, ma zostać wybudowana dodatkowa infrastruktura – chodniki, droga rowerowa, kanały technologiczne, systemy odwodnienia oraz oświetlenie. Zaplanowano również nowy odcinek ulicy Mieroszewskiego – od skrzyżowania z ulicą Bończyka do nowopowstałego przedłużenia ulicy Dobrowolskiego. W przypadku tego zamówienia dopuszczono prawo opcji, na które składają się dwa mniejsze przedsięwzięcia – przebudowa skrzyżowania ulic Katowickiej, Wiązowej i przedłużonej ul. Dobrowolskiego, gdzie ma powstać rondo oraz budowa ul. Północnej, która połączyłaby ul. Bończyka z ul. Ordona, przecinając ul. Dobrowolskiego. Te dwa dodatkowe elementy nowego układu drogowego na północ od Muzeum Śląskiego w poprzednim  przetargu miały kosztować ok. 6,9 mln zł brutto.

Pozostałe inwestycje drogowe

W ramach tego zamówienia ma zostać też poprowadzona droga od nowo wybudowanego przedłużenia ul. Gospodarczej w kierunku północnym. Miałaby ona docierać do skrzyżowania ulic Porcelanowej i Kolonia Amandy. Po zachodniej stronie łącznika miałby powstać chodnik i dwukierunkowa droga rowerowa.
Szykuje się również rozbudowa drogi w Burowcu. Miałaby ona się zaczynać na wysokości ul. Korczaka 44, a wzdłuż niej poprowadzone mają zostać chodniki i droga rowerowa. Droga poprowadzi w głąb osiedla powstającego w ramach programu „Mieszkanie dla rozwoju” i ma się kończyć na tymczasowej pętli przeznaczonej dla zawracania autobusów komunikacji zbiorowej.
Na os. Tysiąclecia ma powstać bardzo krótka wewnątrzosiedlowa droga. Projekt zakłada budowę brakującego odcinka drogi od budynku nr 82 do budynków nr 88a, 88b i 88c wraz z rozbudową odcinka drogi wzdłuż istniejącego parkingu. Tu również wykonana zostanie kanalizacja deszczowa i powstanie nowe oświetlenie. Kolejną częścią tej inwestycji ma być rozbudowa układu drogowego wraz z wymianą nawierzchni na odcinku od przebudowywanego skrzyżowania do zjazdu przy skwerze im. Chodkiewicza.
Nową drogą mają zostaną połączone ulice Kalinowa, Bażantów i Wronia. Ma także powstać połączenie pieszo-rowerowe ul. Bażantów z ul. Wilczewskiego. Inwestycja jest podzielona na III etapy. W pierwszym wybudowany zostanie łącznik od ul. Armii Krajowej (na wysokości ronda Rostworowskiego w kierunku zachodnim) do ul. Wilczewskiego wraz z ciągiem pieszym w kierunku ul. Wilczewskiego. Etap II obejmuje połączenie drogowe od ul. Kalinowej i ul. Wilczewskiego w kierunku południowym do skrzyżowania z ul. Czeremchową. Ostatni z etapów ma polegać na budowie łącznika od ul. Wilczewskiego i ul. Wroniej do ul. Kalinowej.

Teraz jest o krok bliżej rozpoczęcia budowy dróg w różnych częściach Katowic. Miasto po kilku miesiącach wybrało jedną z ofert otwartych 21 września 2022 roku. Najtańsza z nich opiewała na 144 mln zł, a najdroższa to 151 mln zł brutto. Jednak wybrano propozycję firmy Budimex  w kwocie 148 mln zł. Pozostali dwaj wykonawcy mogą jeszcze wnieść odwołania od tej decyzji. Termin rozpoczęcia robót budowlanych planowany jest na drugi kwartał tego roku. Termin wykonania poszczególnych zadań waha się od 8 do 19 miesięcy od momentu podpisania umowy.


Tagi:

Komentarze

 1. Wojtek 22 stycznia, 2023 at 7:42 am - Reply

  Same dobre wiadomości. To jest uzupełnienie luk w układzie drogowym poprzez przedłużanie istniejących dróg by się ślepo nie kończyły. Tworzenie skrótów.
  Mickiewicza, Bogucice, Kolonia Amandy, Bażantowo te miejsca czekały od lat na realizację tych planów.
  Dodałbym do tego połączenie Tymiankowej z Bażantów.

 2. Rt 21 stycznia, 2023 at 7:24 pm - Reply

  podobno Katowice chcą pozbyć się samochodow z centrum !!!!! to w po co budowa następnych dróg ?! chyba ktoś kłamie na młyńskiej!!!

  • Kicek 23 stycznia, 2023 at 10:17 am Reply

   Likwidować drogi w Katowicach!!!
   Zamieńmy miasto w podrzędną wioskę a stolicę województwa przenieść do Mikołowa!!!

 3. AA 21 stycznia, 2023 at 4:12 pm - Reply

  Psucia układu drogowego w Katowicach odsłona 9999
  Stęślickiego i Grundmanna miały stanowić obwodnicę centrum miasta i odciążenie Sokolskiej.
  Otóż od wybudowania małymi kroczkami zaczęto psuć cały ten koncept.
  Stary nie jestem ale pamiętam że Grundmana miała za skrzyżowaniem z Gliwicką przechodzić przez tory kolejowe i stanowić odciążenie Mikołowskiej mając wlot na autostradę.

  Dobrowolskiego – super – wreszcie Bogucice będą miały normalny dojazd

  Do przebudowy natomiast zestaw świateł i ronda koło ALDI na Katowickiej

Dodaj komentarz

*
*