Reklama

Będzie więcej zieleni w Katowicach. Miasto wyda na to ponad 1 mln zł

Nowe nasadzenia pojawią się m.in. w Nikiszowcu. Fot. biuro prasowe UM Katowice.

Łukasz Kądziołka
Miasto inwestuje w zieleń i miejsca do spędzania wolnego czasu. Akcja ma na celu m.in. nasadzenie prawie 200 nowych drzew i uporządkowanie istniejących terenów zielonych. Dzięki temu zmieni się 27 miejsc w Katowicach. To odpowiedź na potrzeby mieszkańców.

Dzisiaj w mieście rozpoczęła się „Akcja dzielnica”. To pierwsza taka inicjatywa. Ma polegać na rewitalizacji 27 zielonych miejsc w Katowicach. To miejsca, które już wcześniej były zgłaszane przez mieszkańców podczas spotkań i rozmów z urzędnikami. Miasto postanowiło, że w tych lokalizacjach pojawią się nowe drzewa, krzewy i byliny. Wszystko będzie realizowane w dwóch etapach. Pierwszy powinien zakończyć się do końca maja. W tym czasie wykonanych zostanie 10 zadań. Kolejny etap to realizacja programu w pozostałych miejscach. Ta powinna się zakończyć mniej więcej do połowy października. Projekty zakładają nasadzenia 193 drzew, 16 821 krzewów i 2228 bylin. Część drzew pojawi się w ramach nasadzeń zastępczych w miejsce wcześniej wyciętych drzew. – W mieście mamy bardzo dużo topól i one już wymagają takiej przebudowy. Nasadzone w latach 60. i 70. osiągnęły już swój wiek. Natomiast prawda – z biologicznego punktu widzenia – jest taka, że im mniejsze drzewo, tym łatwiej się przyjmuje i tym łatwiej później się je utrzymuje – mówi Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach. Większość nowych drzew to będą  gatunki rodzime, takie jak lipy, graby, buki, dęby i brzozy. Mają mieć wysokość ok. 2,5 – 3 m.

Do nowej zieleni dodać należy jeszcze elementy małej architektury. Przy zieleńcach pojawią się ławki czy kosze na śmieci. Miejsca, które mają stać się bardziej przyjazne dla mieszkańców, to m.in. plac Filaka w Kostuchnie i największa inwestycja, czyli uporządkowanie przestrzeni w rejonie ul. Grodowej i ul. Nad Stawem (Janów).  Jak mówi prezydent Katowic Marcin Krupa, wszystko po to, żeby uatrakcyjnić miejsca do spędzania wolnego czasu. Na przykład tam, gdzie mieszkańcy wydeptali na skwerach ścieżki – pojawią się chodniki. – Wygląda to średnio, ale mieszkańcy nie chcą chodzić dookoła, chcą chodzić na skróty. To wtedy wykonujemy nawierzchnię przez środek, trawę po jednej i po drugiej stronie, krzewy czy drzewa. Środkiem będzie przebiegał chodnik, z którego – mam nadzieję – będą korzystali mieszkańcy – mówi Marcin Krupa.

Łącznie w tym roku miasto wyda na nowe nasadzenia, uporządkowanie zieleni i montaż ławek oraz koszy na śmieci nieco ponad 1 mln zł. Ogłoszony został przetarg na realizację inwestycji. Oferty można składać do 7 marca.

LISTA MIEJSC DO REWITALIZACJI W TYM ROKUTagi:

Dodaj komentarz

*
*