Reklama

Ponad 100 drzew w Parku Kościuszki zostanie wyciętych

Ł. K.
Drzewa w Parku Kościuszki zostaną wycięte. Na razie usuwane są rośliny, które uszkodził wiatr. Jednak miasto przygotowuje się do dużej wycinki. Do konserwatora zabytków zostanie złożony wniosek w tej sprawie.

Pozostałości po ściętych drzewach i oznaczone sprejem rośliny w Parku Kościuszki. Na terenie całego parku trwa teraz porządkowanie zieleni. Sadzone są nowe wiosenne kwiaty i prowadzone inne prace pielęgnacyjne. Jednak obok tego można zauważyć kawałki drewna po usuniętych już drzewach. Łącznie Zakład Zieleni Miejskiej ściął w ostatnim czasie 24 sztuki. Powód to zimowe wichury, które mocno uszkodziły drzewostan w niektórych miejscach. Rośliny zostały połamane lub nawet wyrwane z ziemi przez wiatr.

Na terenie wpisanego do rejestru zabytków Parku im. Tadeusza Kościuszki została niedawno przeprowadzona inwentaryzacja drzewostanu. Wszystkie oznaczone pomarańczowymi numerami drzewa mają wkrótce zostać wycięte. Tu powód jest już inny. W większości można zauważyć, że to rośliny w kiepskim stanie. Niektóre nie mają już gałęzi i z ziemi wystają same pnie. Dlatego Zakład Zieleni Miejskiej złoży w najbliższym czasie wniosek o wycinkę uschniętych drzew do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, bo obszar całego parku jest wpisany do rejestru zabytków.

Łącznie usuniętych ma zostać 110 drzew, głównie brzóz. Decyzja jeszcze nie zapadła, ale ZZM spodziewa się, że konserwator godząc się na wycinkę, zarządzi nasadzenia zastępcze. Za jedno wycięte drzewo, będzie trzeba wsadzić w ziemię co najmniej jedno nowe. Nasadzenia zostaną wykonane również w Parku Kościuszki.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*