Reklama

Na al. Korfantego będzie mnie drzew niż planowano, ale za to po jednej stronie będą wyższe

Redakcja
Będzie mniej drzew na al. Korfantego. Wbrew zapowiedziom, nie zmieści się tu 50 wyrośniętych klonów, bo jest zbyt ciasno. Zazielenianie alei powinno zostać zakończone w tym miesiącu. Na razie drzewa czekają na lepszą pogodę.

W zeszłym roku rozpoczęło się zazielenianie al. Korfantego. Zgodnie z pierwszymi zapowiedziami, po obu stronach torowiska tramwajowego miało się pojawić 50 drzew. Najpierw Miejski Zarząd Ulic i Mostów musiał zlikwidować jeden pas ruchu, przesunąć krawężniki, namalować poziome oznakowanie i wykopać doły. Następnie po zachodniej stronie alei w połowie grudnia 2021 roku pojawiło się 26 klonów. Zakład Zieleni Miejskiej kupił drzewa sporej wielkości, bo około 6-metrowe. Jak informowało miasto, dokończenie nasadzeń wzdłuż torowiska zaplanowano po zimowej przerwie. Tak też się stało.

MZUiM od początku marca zaczął zrywać asfalt i przygotowywać teren dla nowych roślin. Drzewa też już czekają na wsadzenie w ziemię. W siedzibie ZZM przy ul. Kościuszki zabezpieczone i naszykowane do transportu klony polne Elsrijk wypuszczają listki, ale jeszcze muszą chwilę poczekać. Jak wyjaśnia Michał Szafraniec z ZZM, potrzebnych jest kilka dni dodatnich temperatur zarówno w dzień, jak i w nocy. Nasadzenia po drugiej stronie torowiska mogą być trochę bardziej skomplikowane niż te pierwsze. – Nie ukrywamy, że problemem jest tam trakcja. To są drzewa o wysokości 8 metrów. Tą zachodnią stronę udało nam się zrobić, więc mniej więcej wiemy jak ten proces powinien przebiegać – mówi Szafraniec. Drzewa sprowadzone z Holandii są wyższe o ok. 2 metry od klonów rosnących bliżej Superjednostki.

Dodatkowo jest tu sporo podziemnych instalacji, które trzeba ominąć i przy samym rondzie, ze względów bezpieczeństwa na drodze, drzewa nie mogą zasłaniać widoku kierowcom. Z tego powodu nie będzie, wbrew pierwotnym zapowiedziom, 50 drzew. Do posadzonych w zeszłym roku 26 dojdzie 19 sztuk, co daje łącznie 45.

Nasadzenia powinny zostać wykonane w kwietniu, jeśli pogoda na to pozwoli. Na przeprowadzenie prac po stronie Hotelu Katowice potrzebne są co najmniej 4 dni. Wraz z posadzeniem nowych klonów, pojawią się też krzewy i byliny. Będą tu rosły trzy gatunki róży (Giro d’Italia, Street Dance i Cricket), a także rozplenica japońska i turzyca morrowa. Tylko zakup 20 klonów (jeden okazał się nadmiarowy) kosztował 83 160 zł brutto.


Tagi:

Komentarze

 1. MM 6 kwietnia, 2022 at 8:09 am - Reply

  Marudzisz gościu. Szukasz problemów na siłę.
  Ja na przykład bardzo się cieszę, że w centrum pojawi się więcej zieleni i na pewno nie będę latała z miarką żeby sprawdzać czy drzewa rosną w idealnych odległościach od siebie. Nawet jak drzewa nie będą rosły równo to nic nie szkodzi a nawet będzie bardziej naturalnie i “po ludzku”. Szpaler drzew wzdłuż drogi to nie żołnierze na defiladzie 🙂 Czekam też z niecierpliwością na zmiany na ulicy Warszawskiej.

 2. maz 5 kwietnia, 2022 at 6:34 pm - Reply

  Pieknie. To teraz prosimy dalsze sadzenia na tej aleji od ronda do ul.Misjonarzy Oblatow.Prosimy tez o pozbycie sie tych zoltych barierek a w zamian drzewa i krzewy.

 3. MR 5 kwietnia, 2022 at 4:38 pm - Reply

  Jezu, chłopie, wyluzuj.. polecam poszukać w słowniku słowo “optymizm” albo “pozytywny”

 4. AA 5 kwietnia, 2022 at 1:35 pm - Reply

  Czyli sadzimy byle gdzie, byle jak, byle by było. Dam sobie głowę uciąć że będzie po “Uszokowo-Krupskiemu”:
  bez zachowania stałych odległości “bo tak łatwiej”, bez symetrii “panie bo się nie da”, w przypadkowych miejscach (bo słupy trakcyjne)
  Polecam poszukać w słowniku słowo “szpaler”
  Podpowiem tylko, że aby uzyskać efekt trzeba posadzić drzewa w równej odległości od siebie ….
  Pozostałe 5 szt. zapewne i tak już zamówione i zapłacone “zgubią się” i “zezłomują” i cudownie zakwitną na działeczce włodarzy….

  Czy w Polsce nie ma już żadnej szkółki, ogrodnictwa tylko trzeba sprowadzać drzewa z Holandii?
  W dodatku gatunek drzewa obcej odmiany. Klonów już w Polsce nie ma?

  Zestawiając kwotę zakupu drzewa 6m 8 letniego za 4150 zł z kwotą, która zasądził sąd z wycięcie 100 letniego kasztanowca na Raciborskiej, to za stuletnie drzewo powinna być kwota ~52 000 zł jako kara dla DL Investment oraz Taxus Arbor za wycinkę…..

Dodaj komentarz

*
*