Reklama

Będą zmiany w sposobie odbioru śmieci w centrum Katowic. Ma to wpłynąć na poprawę estetyki

Grzegorz Żądło
Od 1 stycznia MPGK wprowadzi zmiany w w harmonogramie odbioru śmieci ze ścisłego centrum Katowic. Ma to ograniczyć zaleganie kubłów z odpadami na ulicach niemal przez cały tydzień.

Problem jest nierozwiązany od wielu lat. W centrum Katowic kubły z odpadami różnych frakcji stoją często na ulicy przez cały tydzień. Podstawowe powody są dwa. Po pierwsze, harmonogram wywozu. Standardowo, odpady zmieszane MPGK odbiera dwa razy w tygodniu. Do tego dochodzi wywóz plastiku, papieru, szkła i odpadów bio.

Właściwie każdego dnia śmieciarka podjeżdża po którąś z frakcji. Tu dochodzimy do drugiego powodu zawalenia ulic kubłami. Zarządcy nieruchomości i osoby, którym zlecają oni tzw. wytaczanie kubłów, często robią to, nie przejmując się zbytnio harmonogramem. To wszystko sprawia, kontenery, które mają być wywiezione w poniedziałek, wystawiane są już w weekend, a nawet w piątek. Stąd częsty widok pojemników stojących na chodnikach w niektórych miejscach właściwie przez cały tydzień. To ma się zmienić. Od 1 stycznia MPGK wprowadza zmiany w harmonogramie wywozu odpadów. Najważniejszą z nich będzie rezygnacja z odbioru śmieci w poniedziałki. Chodzi o to, żeby wyeliminować wspomniane wystawianie kubłów jeszcze przed weekendem.

Drugą zmianą będzie ograniczenie liczby dni wywozu odpadów. Przykładowo, frakcje papier i plastik będą odbierane jednego dnia. Docelowo jest szansa, żeby wszystkie śmieci wywożone były w ciągu 3 dni.

Zmiany obejmą na razie tylko ścisłe centrum miasta. Chodzi m.in. o ulice: Mariacką, Tylną Mariacką, Dworcową, św. Jana, fragment Francuskiej, Rynek, 3 Maja, Staromiejską, Staromiejską, Mielęckiego, Dyrekcyjną.

Jeśli zmiany przyniosą oczekiwane rezultaty, zostaną rozszerzone na większą część śródmieścia oraz inne dzielnice.


Tagi:

Komentarze

 1. Stefan 1 stycznia, 2022 at 12:35 pm - Reply

  Kto w tym fachu nie robi to nie ma zbytnio pojęcia, że nikt nie bedzie lecial rano o 3 w nocy zeby hurtem wystawic na x budynkach smietniki ktore jada miedzy 5 a czasem i 11 w ciagu dnia. Czesto to wytaczanie jest jako niechciany bonus w ramach dobrej współpracy za śmieszne pieniądze. Jak tak przeszkadza stojacy kontener dzień wcześniej to może Panowie od wywozów zaczna brać kubly prosto z podwórka i odstawiac na miejsce jak bylo kiedys a nie kopa w kubel byle jak i cześć a kasa za wywóz tylko systematycznie rośnie.

 2. Piotr 31 grudnia, 2021 at 1:15 pm - Reply

  Kto widział jakim samochodem (po zmierzchu) wywożone są śmieci ze śmietnikow, stojacych przy ulicach w centrum miasta ?
  Jest to dostawczak z plandeką… 😉
  Przy korzystnej „róży wiatrów”, przedzień może mieć buzię w piegi… 😉
  To nie jest żart !!

Dodaj komentarz

*
*