Reklama

Basen w Burowcu został otwarty. Będzie czynny od jutra

Redakcja
Kolejny basen w Katowicach otwarty. Obiekt w Burowcu jest trochę inny niż ten przy ul. Kościuszki. Podczas otwarcia prezydent nie skakał już na główkę, ale był specjalny gość i syreny.

Były syreny, pokaz możliwości podwodnych kamer i mecz piłki nożnej. Tak wyglądało otwarcie drugiego z trzech basenów w Katowicach. Na wydarzenie miasto zaprosiło byłego ministra sportu Witolda Bańkę. – Mówiłem tutaj panu prezydentowi Marcinowi Krupie, że spodziewałem się mniejszego obiektu. Jest naprawdę imponujący. Można powiedzieć, że to mini aquapark – mówił prezydent Światowej Agencji Antydopingowej. Jest tu niemalże tak samo jak w Brynowie, ale są też różnice. To przede wszystkim boisko o wymiarach takiego do koszykówki, na którym można grać również w siatkówkę, piłkę nożną i ręczną. Boisko sprawdzili urzędnicy i radni podczas meczu Urząd Miasta Katowice kontra Wodociągi Katowickie. Poza tym w tzw. strefie suchej dostępna jest też siłownia i sala fitness. Tę mokrą część obiektu sprawdzali podopieczni szkółek pływackich i syreny.

Podczas uroczystego otwarcia można było też zobaczyć jak działa system bezpieczeństwa, który został zainstalowany w obu basenach. – Jest to pierwszy w Polsce system detekcji zachowań tonącego. Polega on na tym, że w niecce basenowej na dłuższych jego bokach mamy po dwie kamery, które rejestrują zachowanie obiektów, które pod lustrem wody pływają i bezwładnie opadają – mówi Tomasz Szpyrka, dyrektor basenów w Katowicach. System wykrywa osobę, która przez 3 sekundy utrzymuje się na dnie i nie wykazuje żadnych oznak ruchu. Wtedy zaalarmowani zostają świetlnymi i dźwiękowymi sygnałami ratownicy. W ten sposób mają szybko reagować w przypadku tonącej osoby.

Basen Burowiec ma, tak samo jak ten przy ul. Kościuszki, nieckę sportową o wymiarach 25 m x 16 m, mniejszą nieckę rekreacyjną z atrakcjami wodnymi, a obok znajduje się wylot ze zjeżdżalni. Obiekt przy ul. Konnej 2 zostanie otwarty  dla mieszkańców Bew środę, 17 czerwca, o godz. 6.00. Będzie czynny codziennie do 22.00. Bilet wstępu kosztuje 8 zł (normalny) i 4 zł (ulgowy). Wszystkie szczegóły dotyczące drugiego katowickiego basenu można znaleźć TUTAJ.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*