Reklama

Awantura o drogę rowerową w Ligocie. Mieszkańcy wolą parking

Łukasz Kądziołka
Mieszkańcy nie chcą drogi rowerowej, bo potrzebny jest im parking. W Ligocie trwa budowa połączenia rowerowego z centrum przesiadkowym przy dworcu PKP. Najemcy i klienci pawilonu , przy którym będzie przebiegać ścieżka uważają, że to niepotrzebna inwestycja.

Wszystko zaczęło się, gdy wykonawca drogi rowerowej zlikwidował kilkanaście miejsc postojowych przy ul. Panewnickiej 5. Znajduje się tam pawilon Marysieńka, z którego od lat 60. korzystają mieszkańcy. Zamiast parkingu ma tu powstać droga rowerowa, która połączy ul. Medyków z otwartym prawie rok temu centrum przesiadkowym. Inwestycja trwa już od jakiegoś czasu. Awantura wybuchła jednak dopiero teraz, gdy po miejscach dla szesnastu samochodów została dziura.
Mieszkańcy uważają, że droga jest niepotrzebna. Zbierali podpisy i apelowali do urzędników oraz radnych. – Pawilon istnieje już kilkadziesiąt lat. Zawsze był parking dla ludzi, którzy podjeżdżali tu do sklepów, do apteki. Przede wszystkim do przychodni. Leczą się tutaj ludzie z całego miasta. To są w skali miesiąca tysiące osób. Podjeżdżają z chorymi dziećmi, z wózkami. Nie ma miejsca dla karetek – mówi Małgorzata Syski, najemczyni jednego z lokal w pawilonie. Odkąd nie ma gdzie parkować, kierowcy stają byle gdzie. Za znakiem zakazu parkowania po drugiej stronie ulicy cały czas pozostawiane są auta. Do tego dochodzi jeszcze ciąg pieszo-rowerowy, który przebiega po północnej stronie ul. Panewnickiej. Mieszkańcy zastanawiają się, po co nowa droga, skoro rowerzyści mają którędy jeździć.

Prace wstrzymano po prośbach protestujących. Miasto nie zamierza jednak zmienić swoich planów. – Gdybyśmy przeszli z realizacją drogi rowerowej na drugą stronę ul. Panewnickiej, to oprócz dwukrotnego jej przekraczania zniszczylibyśmy nowo utworzone zieleńce wykonane przez miasto na wniosek dużej grupy mieszkańców – mówi Ewa Lipka, rzeczniczka prasowa UM Katowice. Jak twierdzą urzędnicy, to była najbezpieczniejsza z opcji na poprowadzenie drogi rowerowej wzdłuż ulicy. Poza tym urząd wylicza, że miejsc postojowych po zakończeniu prac będzie łącznie więcej niż do tej pory. – Część miejsc wzdłuż ulicy Panewnickiej zostanie zlikwidowana, natomiast MZUiM Katowice utworzy 10 dodatkowych miejsc wzdłuż ul. Świdnickiej, w tym wyznaczy miejsce dla zaopatrzenia, uwzględniając potrzeby przedsiębiorców oraz miejsce dla osób niepełnosprawnych. W chwili obecnej mamy w tym rejonie łącznie 19 miejsc. Po likwidacji pozostanie 8 wzdłuż ul. Panewnickiej i 8 dotychczasowych na ul. Świdnickiej – mówi Lipka.

Zakończenie inwestycji planowane jest w kwietniu. Koszt 1,5-kilometrowej drogi rowerowej to około 1 mln zł.

Share and Enjoy !

0Shares
0 0 0

Tagi:

Komentarze

 1. AK 17 marca, 2020 at 4:42 pm - Reply

  ta droga rowerowa jest bardzo potrzebna; dobrze, że powstaje.
  miejsc postojowych jest wokół mnóstwo. proszę nie siać paniki, że nie ma gdzie parkować. tak naprawdę miejsc parkingowych jest w tym rejonie aż za dużo.

 2. Marek66 16 marca, 2020 at 9:41 pm - Reply

  Panie Ligocki nawet nie zdaje pan sobie sprawy jaka jest przepustowość tego parkingu .Ludzie przyjeżdżają do lekarza czy zbadać słuch i jadą do domu, a jeśli kupią w małym sklepie zakupy np warzywne to dobrze bo mają przynajmniej to załatwione, a po nich przyjeżdżają następni itd .ąle to trzeba wiedzieć, widzieć z okna jak to wygląda a ja to widzę. Dużo zdrowia i szerokości życzę.

 3. Marek66 16 marca, 2020 at 9:26 pm - Reply

  PS -oczywiście chodziło mi o Prezydenta Piotra Uszoka

 4. Marek66 16 marca, 2020 at 9:17 pm - Reply

  Jestem ciekawy po ile lat maja osoby piszące pozytywnie o tej dróżce rowerowej, ale myślę że to wszystko młodzi ludzie.Nie wiecie kochani jak czas szybko ucieka i już nie długo będziecie starzy i zobaczycie jak trudno jest przejść pareset metrów do przychodni czy apteki czy zanieść zakupy plus zgrzewkę 6szt. wody mineralnej do stojącego daleko samochodu.I tak Pani rzecznik i Pan prezydent podejmą jedynie słuszną decyzję i zabiorą nam starszym mieszkańcom parking a kilka osób pojedzie drogą dla rowerów która jak już wiele niepotrzebnych inwestycji -powstanie.Panie prezydencie zagłosowaliśmy na Pana tylko dlatego że zakomenderował Pana prezydent Krupa ,który zrobił dla Katowic bardzo dużo świetnych inwestycji ,niestety Panu to nie grozi i nie będziemy już głosować na Pana.Ta dróżka to zaprzeczenie zdrowemu rozsądkowi jak i wybudowanie tego drogiego centrum przesiadkowego no ale tacy nami rządzą.Szkoda,ale pewien jestem że kiedy rządy się zmienią to znowu za grube pieniądze parking powróci.Życzę wszystkim Państwu tym starszym i tym od dróżki dużo zdrowia i powodzenia-pozdrawiam

 5. Anna 19 lutego, 2020 at 2:29 pm - Reply

  Mieszkańcy chcą ścieżek rowerowych połączonych w rozsądną i prowadzącą z pkt a do b trasą. Bardzo dobrze że nareszcie jest to robione. Ten szeroki chodnik okupowany przez auta, będzie teraz lepiej wykorzystany!

 6. Łukasz 18 lutego, 2020 at 8:49 pm - Reply

  Dokładnie. Miejsc nowych nie będzie powiem więcej będzie jeszcze mniej bo miejsce parkingowe dla zaopatrzenia utworzone zostaną pewnie z już istniejących ogólnkdostępnych.

 7. Kernik 18 lutego, 2020 at 7:28 pm - Reply

  Bo w tym kraju wszystko robią odwrotnie. Zamiast zrobić trochę szerszą drogę z pasami dla rowerów, nie tu muszą zrobić ścieżkę jak chodnik,albo na chodniku

 8. Kamil Ligocki 18 lutego, 2020 at 6:07 pm - Reply

  Jak udało się Wam dojść do wniosku, że mieszkańcy nie chcą drogi rowerowej i wolą parking dla pracowników, którzy zatrudnieni są w budynku Marysieńki? Bo Pani Syski tak Wam powiedziała? Pacjenci i klienci wcale tam nie parkowali. Chyba, że codziennie wpadli na.zakupy od 10 do 18.

 9. Beti 18 lutego, 2020 at 3:54 pm - Reply

  Żadnych nowych miejsc nie będzie bo to dodatkowe koszty ktorych na pewno nie wliczyli. Drogę rowerową zrobią bo kilometry muszą się zgadzać żeby Krupa mógł się pochwalić ze tyle kilometrów trasy rowerowej jest zrobione. Dodatkowo miejsca parkingowe sukcesywnie zabierają przy ul. świdnickiej zabrali miejsca przy pasach, na panewnickiej dodali miejsce ładowania pojazdów elektrycznych ktore nikomu niepotrzebne i na panewnickiej przy pasach, niesaleko pawilonu Marysieńka tex zabrali miejsca parkingowe więc bilans miejsc parkingowych w tym rejonie jest cały czas na minusie a wraz z likwidacja miejsc parkingowych przy przychodni to już mega deficyt!! Także ewidentnie nikt się tu nie liczy z mieszkańcami…

 10. Agnieszka 17 lutego, 2020 at 10:01 am - Reply

  Jakim cudem 16 to więcej niż 19? 😀

  Chciałabym też wiedzieć co to za duża grupa mieszkańców która wnioskowała o zagospodarowanie zieleni wzdłuż Panewnickiej. I radzę się tam przejechać i zobaczyć jak wygląda po zimie ten największy na świecie wybieg dla chomików.

 11. Lk 16 lutego, 2020 at 11:24 am - Reply

  Likwidowac parkingi bardzo dobrze jak najmniej samochodow w miescie chalas i spaliny i wypadki przez samochody rower i transport miejski to przyszlosc miasta !! Brawo urzad miasta !!!

  • Taki tam 17 lutego, 2020 at 8:08 am Reply

   Likwidować parkingi i nie proponować nic w zamian. Brawo. Tylko mieszkańcu pobliskiej kamienicy bez parkingu kupuj kolejny samochód bo branża motoryzacyjna w naszym regionie padnie …. Tzn. Jeździj rowerem/pociągiem ale miej auto zaparkowane gdzieś na wsi najlepiej.

Dodaj komentarz

*
*