Reklama

Nadal nie wiadomo, kiedy dokładnie pociągi przejadą przez ul. Jankego

Łukasz Kądziołka
Pociągi towarowe na razie nie przejadą ul. Jankego w Katowicach. Po raz kolejny przesunięta została data powrotu pociągów na linię kolejową nr 142 łączącą Katowice Ligotę z Tychami. Choć prace już dobiegły końca.

Miało być w grudniu, później w połowie stycznia, a teraz wiadomo już, że nie będzie nawet w lutym. Chodzi o przywrócenie ruchu na całej długości linii kolejowej łączącej Ligotę z Tychami. Rewitalizacja szlaku kolejowego numer 142 rozpoczęła się się w 2018 roku, a pod koniec ubiegłego roku pierwsze pociągi pojawiły się na torach. Od 19 grudnia towarowe składy jeżdżą wyłącznie na odcinku od Katowic Ochojca do Tychów, z kierunku Katowic Muchowca. Łącznie to 10 pociągów na dobę.

PRZECZYTAJ TEŻ: Centrum przesiadkowe w Murckach i pociąg na południe. Katowice interesują się odnowioną linią kolejową

Te na razie mijają najbardziej zabudowane tereny. W tym przejazd kolejowy na ruchliwej ul. Jankego. Pojawienie się pociągów po około 4 latach w tym miejscu budziło największe emocje, zwłaszcza wśród kierowców. Do tej pory jednak ruchu towarowego tutaj nie ma i nie będzie jeszcze przez jakiś czas. Jeszcze w grudniu i na początku stycznia na odcinku przebiegającym od Ochojca, przez Piotrowice i do Ligoty  trwały ostatnie prace.

Teraz okazuje się, że powód braku pociągów towarowych jest już tylko formalny. – Prace budowlane na odcinku od Katowic Ligoty do Katowic Ochojca zakończyły się, obecnie trwają prace porządkowe. Do przywrócenia ruchu na tym odcinku konieczne jest zatwierdzenie dokumentacji odbiorowej. Planowane jest przywrócenie tam ruchu towarowego w marcu 2020 roku – mówi Katarzyna Głowacka z zespołu prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych. Ta zapowiedź wydaje się bardziej prawdopodobna niż poprzednie. Dlatego, że w marcu ma rozpocząć się modernizacja odcinka Goczałkowice Zdrój – Czechowice Dziedzice – Zabrzeg. Wtedy linia 142 miałaby przejąć więcej pociągów towarowych. Kierowcy i mieszkańcy mogą się spodziewać, że jeszcze przez miesiąc nie zobaczą pociągów towarowych w Ligocie i Piotrowicach. Później te mogą już jeździć na całej długości 15-kilometrowego szlaku kolejowego, ale nie jest jeszcze pewne czy i ile składów przejeżdżałoby przez ul. Jankego.

Przypomnijmy, że w Katowicach na linii nr 142 zlokalizowanych jest 9 przejazdów (w tym na ul. Jankego, ul. Cegielnianej, ul Kołodzieja, ul. Boya-Żeleńskiego, ul. Podleśnej, ul. Saskiej, ul. Zaopusta).


Tagi:

Komentarze

  1. Dariusz 5 lutego, 2020 at 3:25 pm - Reply

    Strasznie pomieszane w tym artykule. Linia 142 przechodzi przez dzielnice: Ochojec, Murcki, Kostuchnę i Podlesie, a nie przez Piotrowice i Ligotę

    • Łukasz Kądziołka 5 lutego, 2020 at 4:59 pm Reply

      Owszem, przebiega. Widać to na mapie powyżej, gdzie linia 142 zaznaczona jest na czerwono i pogrubiona.

Dodaj komentarz

*
*