Szybciej, płynniej i bezpieczniej. To mają być efekty wdrożenia systemu transportowego za prawie 90 mln złotych. Dodatkowo skrócenie czasu przejazdu powinni odczuć pasażerowie komunikacji miejskiej. Jednak na to wszystko trzeba jeszcze poczekać kilka miesięcy, a na razie miasto czeka na liczniki.
Inteligentnym Systemem Transportowym miasto pochwaliło się we wrześniu zeszłego roku. Na konferencji prasowej zapowiedziano, że po wdrożeniu tego rozwiązania będzie się jeździło płynniej i bezpieczniej. W trakcie mijającego roku wykonawca, firma Sprint, przeprowadziła wiele prac zmierzających do uruchomienia ITS. To wiązało się nie tylko z utrudnieniami spowodowanymi robotami drogowymi (w niektórych miejscach konieczne było zerwanie nawierzchni, montaż czujników i odtworzenie nawierzchni), ale również ze zmianą cyklu sygnalizacji świetlnej na newralgicznych skrzyżowaniach. Kierowcy narzekali, że mają za mało czasu na przejazd. W miejscach, gdzie ruch był do tej pory płynny, samochody stały w korkach. Tu można wymienić m.in. lewoskręt z ul. Warszawskiej w ul. Damrota i okolice pętli Słonecznej. Na opóźnienia spowodowane nieprawidłowymi sekwencjami świateł zwracali również kierowcy autobusów. Wyjazd spod dworca w kierunku ul. Słowackiego czy wyjazd z centrum przesiadkowego w Brynowie stały się mocno problematyczne. Miasto cały czas zapewniało, że to wszystko skończy się pod koniec tego roku.
Czujniki, sterowniki i tablice
W ramach ITS przebudowano łącznie sterowniki sygnalizacji świetlnej na 112 skrzyżowaniach. Ponadto kilka miesięcy temu nad drogami zaczęły pojawiać sie tablice świetlne. To tzw. VMS, czyli znaki zmiennej treści, na których prezentowane będą informacje dotyczące organizacji ruchu, objazdów i warunków na drodze. Łącznie jest ich 17.
Od kilku dni odsłonięte są też mniejsze znaki TIP. To z kolei system inteligentnego parkowania. Na 12 tablicach TIP rozmieszczonych w mieście będą wyświetlane aktualne informacje o zajętości miejsc parkingowych. Ponadto mobilnym elementem ITS będzie internetowa platforma komunikacyjna, również w formie aplikacji mobilnej, która ma ułatwić znalezienie wolnych miejsc parkingowych w Strefie Płatnego Parkowania czy na terenie Centrów Przesiadkowych. Platforma w czasie rzeczywistym informować będzie także o warunkach na drodze, prowadzonych robotach.
Autobusy i tramwaje będą miały pierwszeństwo
Kierowców najbardziej interesuje to, czy ruch na skrzyżowaniach ulegnie poprawie. Ma być płynniej przede wszystkim dla komunikacji miejskiej. Przy okazji uruchomienia nowej linii tramwajowej wzdłuż ul. Grundmanna wiceprezydent Bogumił Sobula potwierdził, że to jeden z celów katowickiego ITS. – Jeżeli przez skrzyżowanie będą chciały przejechać samochody osobowe i tramwaj lub autobus, to środki transportu publicznego będą mniej czekać albo w ogóle nie będą czekać na przejazd. Zrobimy wszystko, żeby realnie była preferencja i priorytet dla transportu publicznego – mówił Sobula i dodał: – Myślę, że w ciągu najbliższego pół roku będziemy wspólnie ten system testować i uczyć się go.
Ten system ma być na tyle inteligentny, żeby automatycznie wydłużać na przykład cykl zielonego światła, ale kontrolować ITS będą przeszkoleni operatorzy w centrum sterowania w urzędzie miasta. To oni będą nadawali priorytet przejazdu. W tym dla komunikacji miejskiej. Choć bez buspasów efekt dla autobusów może być znikomy. Jak pokazały wyniki wdrożenia ITS w Gliwicach płynność ruchu poprawiła się na poziomie od 3 do 16 proc. w zależności od lokalizacji.
Miasto czeka na liczniki prądu
Uruchomienie ITS w Katowicach to kwestia czasu, ale jest jeden mały problem. – Budowa ITS jest zakończona i aktualnie system podlega kalibracji. Tablice świetlne pokazujące zajętość parkingów są już przetestowane i działają. Na chwilę obecną nie są jednak włączone, gdyż dla jednej tablicy oraz jednego urządzenia nadzorującego czujniki parkingowe od ponad miesiąca MZUiM oczekuje na montaż, przez firmę Tauron, liczników prądu. Bez tego MZUiM nie może zacząć użytkowania urządzeń. Niezwłocznie po zabudowaniu liczników energii tablice zostaną w całości uruchomione – informuje w imieniu MZUiM Wojciech Grabarczyk z Katowickiej Agencji Wydawniczej. ITS ma zostać uruchomiony jako całość, więc miasto czeka na zakończenie przyłączania wszystkich urządzeń.
Zgodnie z zapowiedziami, ITS został wdrożony do końca bieżącego roku. Jednak na efekty pracy systemu trzeba będzie poczekać jeszcze kilka miesięcy. Katowicki Inteligentny System Transportowy kosztuje ok. 88,6 mln zł i został dofinansowany ze środków unijnych kwotą ponad 67,2 mln zł.
[…] Wiele osób po chwili rezygnuje i po prostu przechodzi, łamiąc przepisy. Niektórzy nawet nie naciskają przycisku tylko od razu przechodzą tak, jakby sygnalizacji w tym miejscu nie było. To może w końcu doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji. Jednak miasto nie przewiduje zmian w tym zakresie. Powodem jest to, że skrzyżowanie Inteligentnym Systemem Transportowym. Inwestycja dobiegła już końca, ale nadal ITS nie został w pełni uruchomiony, o czym pisaliśmy TUTAJ. […]
“w ciągu najbliższego pół roku będziemy wspólnie ten system testować i uczyć się go” – super, mieszkańcy nie mogą się już doczekać tej wspaniałej zabawy! Nie ma to jak być szczurem laboratoryjnym 🙂
No ale kto to w UM Katowice mógł przypuszczać, że będą potrzebne liczniki energii…
Wicie, rozumicię…
Dla dwóch urządzeń czekają… Bez sensu… powinni uruchomić to co już jest, chyba że to jedna wielka ściema
Pamiętacie ten numer kabaretowy z epoki “propagandy sukcesu”: traktor nie jest popsuty, tylko trzy koła są dobre !! ;))
Żadna ściema, tu w głównej mierze chodzi o terminy. Dla wykonawcy to sytuacja wręcz idealna: sprzęt dostarczony, zamontowany. A to ze nie działa i nikt z tego nie korzysta – przynajmniej się nie zużywa 😉
Gwarancja leci, kasa się zgadza, skraca się okres obsługi serwisowej (gwarancyjnej).
Czy redakcja może zapytać u źródła (UM MZUiM itd.) jakie są miesięczne lub roczne koszty działania całego tego systemu?
Chodzi oczywiście o koszt globalny (tj. energia elektryczna, centrum zarządzania, konserwacja, umowa serwisowa itd.). Bo cos czuję, ze nikt sobie nie zadał tego trudu intelektualnego. I będzie tak jak z pionowym parkingiem na Mariackiej Tylnej…. czyli nie wiemy 🙂
[…] Trwają przygotowania do uruchomienia Inteligentnego Systemu Transportowego. Wszystkie elementy zostały zainstalowane. Tekst ukazał się TUTAJ. […]