Reklama

Tablice nad drogami w Katowicach. Będą na nich wyświetlane informacje o utrudnieniach

Tablica VMS nad ul. Francuską.

Ł. K.
Znaki zmiennej treści na drogach w Katowicach. Trwa montaż elementów Inteligentnego Systemu Transportowego. Nad niektórymi drogami widać już nowe tablice, na których wyświetlane będą informacje o utrudnieniach.

Realizacja katowickiego ITS-u, czyli Inteligentnego Systemu Transportowego, rozpoczęła się w zeszłym roku. Oprócz przebudowy sterowników sygnalizacji świetlnej na 112 skrzyżowaniach, nad drogami pojawiają sie tablice. To tzw. VMS, czyli znaki zmiennej treści. Jak informował MZUiM kilka miesięcy temu, konstrukcje dla tablic VMS w formie bramownic i wysięgników miały być zamontowane do 20 maja. Teraz na tych konstrukcjach pojawiają się już tablice świetlne. W kolejnych miejscach montowane są wyświetlacze, na których prezentowane będą informacje dotyczące organizacji ruchu, objazdów i warunków na drodze.

W tym tygodniu taka tablica pojawiła się nad drogą S86. Dzisiaj zakończył sie montaż na DTŚ-ce, na wysokości Mazaka. Teraz do zamontowania powinna być ostatnia tablica na ul. Pszczyńskiej, czyli nad DK86. Łącznie będzie 17 takich znaków VMS. Poniżej wszystkie lokalizacje i mapa.

1.   S86, UL. PSZCZYŃSKA,

2.   A4, ZJAZD NA SOSNOWIEC,

3.   UL. KOŚCIUSZKI/PODLASKA,

4. UL. KOŚCIUSZKI/CENTRUM PRZESIADKOWE BRYNÓW,

5.   A4, NA WYSOKOŚCI PORSCHE,

6.   DTŚ, NA WYSOKOŚCI FIRMY MAZAK,

7. UL. CHORZOWSKA, NA WYSOKOŚCI SKLEPU ALDI,

8.   S86, AL. ROŹDZIEŃSKIEGO/IKEA,

9.   UL. BAGIENNA,

10. UL. LEOPOLDA/BOHATERÓW MONTE CASSINO,

11. UL. KORFANTEGO/KONDUKTORSKA,

12. UL. BYTKOWSKA,

13. UL. MIKOŁOWSKA/POLA,

14. SKRZYŻOWANIE PIOTROWICKA/PANEWNICKA,

15. SKRZYŻOWANIE FRANCUSKA/CEGLANA,

16. UL. STĘŚLICKIEGO.

Kolejny element ITS to system inteligentnego parkowania. Zostaną nim objęte miejsca w obecnie istniejącej Stefie Płatnego Parkowania, a informacje na temat zajętości będą wyświetlane na 12 tablicach TIP rozmieszczonych w mieście. Ponadto pojawi się internetowa platforma komunikacyjna, również w formie aplikacji mobilnej, która ma ułatwić znalezienie wolnych miejsc parkingowych w Strefie Płatnego Parkowania czy na terenie Centrów Przesiadkowych. Platforma w czasie rzeczywistym informować będzie także o warunkach na drodze, prowadzonych robotach. Całość zostanie uruchomiona wraz z zakończeniem wdrażania ITS.

Słup przygotowany do montażu tablicy TIP.

Zgodnie z planem, wszystko powinno być gotowe pod koniec tego roku. Za zaprojektowanie i wdrożenie systemu odpowiada wyłoniona w przetargu firma Sprint z Olsztyna. Koszt ITS-u to ok. 88,6 mln zł, z czego ponad 67,2 mln zł pochodzi ze środków unijnych.


Tagi:

Komentarze

  1. W 21 lipca, 2023 at 10:53 am - Reply

    Miałem nadzieję, że na Mikołowskiej gdzie ostatecznie pojawiła się tablica, będzie fotoradar. szkoda, bo to bardzo niebezpieczne miejsce, a jednocześnie obniżony zostałby poziom hałasu w okolicy.

Dodaj komentarz

*
*