Reklama

Katowice robią Szkołę Ogrodników dla wszystkich, którzy chcą dbać o zieleń w mieście

Zdjęcie archiwalne.

Redakcja
W Katowicach rusza Szkoła Ogrodników. To inicjatywa, która ma pomóc mieszkańcom zainteresowanym tworzeniem m.in. ogrodów społecznych w zdobyciu przydatnej wiedzy. Pierwsze warsztaty odbędą się w sobotę 18 listopada.

W Katowicach powstało już kilkanaście ogrodów społecznych. Przy udziale miasta, tworzą je sami mieszkańcy, którzy później muszą o nie dbać. W związku z tym, że zainteresowanie zielenią wśród mieszkańców cały czas rośnie, Katowice uruchamiają Szkołę Ogrodników. To m.in. cykl comiesięcznych warsztatów, Lotna Szkoła Ogrodników w terenie i porady przez internet. Wszystkie te działania mają rozwijać wiedzę ogrodniczą, ale przede wszystkim zachęcić do zaangażowania i integracji.

Głównym partnerem miasta w tej akcji jest Fundacji Ogrody Przyszłości. Pierwszy z cyklu warsztatów odbędzie się 18 listopada w Science Urban Corner, w kamienicy na rogu ul. Pocztowej i Młyńskiej, w godz. od 10 do 13. Zapisać można się pod adresem: [email protected] do piątku, 17 listopada, do godz. 12.00. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się od czego zacząć przygodę z własnym ogrodem, jak założyć ogród społeczny, jak zacząć uprawiać efektywnie warzywa i byliny w mieście, jakie prace należy wykonać w każdym miesiącu w swoim ogrodzie, ale też na balkonie czy wokół domu. Usłyszą też jakich środków i produktów ekologicznych używać do uprawy i zabezpieczania plonów. Dostaną wsparcie merytoryczne, ABC miejskiego ogrodnika oraz roczny planner siewu i rozsad. Kolejne warsztaty zaplanowane zostały na 9 grudnia.

Ogrody społeczne powstają w różnych dzielnicach Katowic. Część z nich została stworzona w ramach projektu Zróbmy Sobie Grządki, sfinansowanego z nagrody Transformative Action Awards, którą Katowice dostały za projekt KATOobywatel. Inne ogrody to efekt Inicjatywy Lokalnej czy Zielonego Budżetu.

Ogrody społeczne to najczęściej skrzynie wypełnione ziemią i roślinami, które wspólnie sądzą np. sąsiedzi albo członkowie jakiejś nieformalnej grupy.

Na bazie tych doświadczeń na Facebooku powstała grupa KATOogrodnicy, gdzie zainteresowani dzielą się doświadczeniami, pomysłami i plonami. To tutaj rozpoczął się już cykl porad on – line, który będzie nawiązywał do zmieniających się pór roku. Niebawem na oficjalnej stronie Katowic pojawi się też podstrona z najważniejszymi informacjami o katowickich ogrodach społecznych, w tym mapa ogrodów.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*