Reklama

Ulica Francuska to teren kolejowy. Miasto próbuje przekonać, że jednak nie ma tu torów

Łukasz Kądziołka
Trwa spór o działkę w centrum Katowic. Według Urzędu Transportu Kolejowego teren może pełnić tylko funkcję kolejową. Oznacza to, że na fragmencie ul. Francuskiej miasto na razie nie może zrobić nic. Nawet uchwalić planu zagospodarowania.

W Katowicach trwa spór o działkę znajdującą się w ścisłym centrum miasta. Po jednej stronie Urząd Transportu Kolejowego, a po drugiej Urząd Miasta. Jedna strona twierdzi, że na terenie znajduje się infrastruktura kolejowa. Druga chce zmienić niezgodny z rzeczywistością zapis. Chodzi o działkę nr 203, która przebiega od wiaduktu kolejowego do ul. Warszawskiej. Wąska i długa nieruchomość nie ma regularnego kształtu. Gdyby obejmowała tylko infrastrukturę kolejową, to argumenty przedstawiane przez UTK mogłyby wydawać się uzasadnione. Jednak tak naprawdę to działka, która dzieli ul. Francuską, czyli drogę publiczną, na pół. UTK, który jest regulatorem rynku kolejowego w Polsce, ma jednoznaczną interpretację, że na tej działce „znajduje się infrastruktura kolejowa”.

Według UTK, to wystarczy, żeby działka stanowiła obszar kolejowy.

W orzecznictwie sądów administracyjnych utrwaliła się linia orzecznicza wskazująca, że obszar kolejowy nie może zostać przeznaczony na nic innego niż teren o funkcji kolejowej – informuje Tomasz Frankowski, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej w UTK.

Co to oznacza? Na razie nie da się zmienić przeznaczenia tego terenu. Choć miasto próbuje to zrobić, bo chce po ponad ponad 13 latach uchwalić miejscowy plan zagospodarowania dla tego terenu. Katowiccy urzędnicy żartują już, że według tych z Warszawy w tym miejscu są tory. Pierwsze pismo w w sprawie uzgodnienia planu zagospodarowania przestrzennego dla tego fragmentu Śródmieścia Katowic wpłynęło do UTK w lipcu zeszłego roku. Prezes UTK odmówił, więc miasto ponownie złożyło wniosek o rozpatrzenie sprawy. Dotarł on do Warszawy miesiąc temu. Miasto przekonuje UTK, że z wyjątkiem wiaduktu kolejowego, ta działka nie jest obszarem kolejowym, ponieważ nie znajduje się na niej infrastruktura.

Na razie nie wiadomo jakie będzie rozstrzygnięcie Urzędu Transportu Kolejowego. Prezes uzgadnia z gminami zapisy miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego pod względem wpływu na bezpieczeństwo ruchu kolejowego. Choć na tej działce odbywa się ruch kołowy, to bez zielonego światła ze strony UTK, nie będzie można zmienić przeznaczenia działki na ul. Francuskiej.

Bliżej jest uchwalenia planu dla innej części Śródmieścia. O tym projekcie pisaliśmy TUTAJ. Jutro, 31 stycznia, o godz. 17.00, w Miejskim Inkubatorze Przedsiębiorczości Rawa.Ink w Katowicach przy ul. Teatralnej 17a odbędzie dyskusja publiczna w tej sprawie.


Tagi:

Komentarze

  1. Daniel 31 stycznia, 2023 at 7:42 am - Reply

    Na działce wskazanej są tory kolejowe. Tam jest skrzyżowanie dwu poziomowe. W dodatku PKP przedstawiła dość konkretne plany między ul. Damrota, a ul. Francuską.

    Pytanie, na jaki plan chce zmienić miasto? Tam jest stara część miasta, i jest jedna niezabudowana działka róg z ul. Mariacką.

    • Stefan 31 stycznia, 2023 at 10:31 am Reply

      Masz rację Daniel. Każdą działkę można w ten sposób chcieć dostać.
      Przecież dom stoi na kawałku działki więc tą niezabudowaną cześć można mi zabrać, haha.

    • Grzegorz Żądło 31 stycznia, 2023 at 9:04 am Reply

      Przecież tory biegną prostopadle do drogi, a tu chodzi o drogę w kierunku ul. Warszawskiej.

      • Daniel 31 stycznia, 2023 at 9:28 am Reply

        Wrzuciłeś wyrys działki, zaczyna się przed torami. Jest to jedna działka o kształcie nieregularnym. A działka to działka. patrzy się na całość. Nie jest podzielona.

        W samym myśleniu jest już błąd. To że powstał wiadukt na działce to nie oznacza że nad działka jest drugą działka. Można ją podzielić a wtedy do tej części pisać że nie jest związana z koleją.

  2. AA 30 stycznia, 2023 at 11:39 pm - Reply

    Chwileczkę – czy z tego wynika, że drogę i chodniki miasto utrzymuje na nieswoim terenie?
    Skoro to działeczka kolejowa to dlaczego tam nie ma tłucznia czy chwastów a jest asfalt?
    Kto płaci i łata ulice Francuską na tym odcinku?
    Czy jeżeli zaparkuję samochód pod wiaduktem kolejowym a Straż Miejska wystawi mandat to można olać bo to nie droga publiczna tylko teren kolejowy?

    • Grzegorz Żądło 30 stycznia, 2023 at 11:41 pm Reply

      Nie o to chodzi. Teren kolejowy nie musi należeć do kolei. Chodzi o jego przeznaczenie.

  3. Mieszkaniec 30 stycznia, 2023 at 8:02 pm - Reply

    i bardzo dobrze Krupa nie odda działki deweloperom !

  4. Rt 30 stycznia, 2023 at 6:34 pm - Reply

    co brakło krupie terenów pod sprzedaż dewelopera!!! he he

Dodaj komentarz

*
*