Reklama

Katowice chcą zainstalować panele fotowoltaiczne na miejskich budynkach. Chodzi o oszczędności

Fotowoltaika na miejskim basenie.

Grzegorz Żądło
Budynki urzędu miasta przy ul. Młyńskiej 4 i ul. Rynek 1, Miejski Dom Kultury Bogucice-Zawodzie i Powiatowy Urząd Pracy, a do tego kilka obiektów sportowych i zabudowania cmentarza komunalnego. Miasto chce zamówić ekspertyzę, która odpowie m.in na pytanie ile kosztowałoby zamontowanie na miejskich budynkach paneli fotowoltaicznych.

Katowickie Inwestycje ogłosiły niedawno przetarg na “wykonanie inwentaryzacji, ekspertyzy, oceny stanu technicznego oraz koncepcji obejmującej dobór instalacji fotowoltaicznej dla budynków użyteczności publicznej miasta Katowice“. Obecnie trwa analiza złożonych ofert. Wiadomo już, że większość nie mieści się w zakładanym budżecie.

Zamówienie zostało podzielone na trzy części. Pierwsza obejmuje budynki urzędu miasta przy ul. Młyńskiej 4 i ul. Rynek 1, a także, w prawie opcji, obiekty Katowickiego Cmentarza Komunalnego przy ul. Murckowskiej 9.

Część druga dotyczy obiektu Miejskiego Domu Kultury “Bogucice-Zawodzie” przy ul. Markiefki 44a oraz w prawie opcji, lodowisk Jantor I i Jantor II.

Część trzecia to budynek Powiatowego Urzędu Pracy przy ul. Pośpiecha 14 oraz ewentualnie budynek zaplecza szatniowo-socjalnego na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji „Słowian” przy ul. 1 Maja 99 i hala sportowa na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji „Szopienice” przy ul. 11 Listopada 16.

Miasto chce, żeby wybrany wykonawca przeprowadził inwentaryzację konstrukcyjno-budowlaną i instalacyjną budynków w zakresie niezbędnym do wykonania planowanych prac związanych z montażem paneli fotowoltaicznych, ekspertyzę stanu technicznego konstrukcji, ocenę stanu technicznego instalacji elektrycznych wewnętrznych oraz wykonał opracowanie koncepcyjne obejmujące dobór instalacji fotowoltaicznej i oszacował koszty inwestycji.

To właśnie ekspertyza ma odpowiedzieć na pytania czy instalacja na danych budynkach paneli w ogóle jest możliwa i opłacalna. – Kluczem doboru budynków były koszty eksploatacyjne (koszty chłodzenia oraz przygotowanie c.w.u.) obiektów – mówi Sandra Hajduk, rzecznik prasowy UM Katowice.

Urzędnicy nie ukrywają, że montaż paneli ma przynieść oszczędności na rachunkach za energię elektryczną, która w ostatnich miesiącach drastycznie zdrożała. Jednak do tego, żeby miasto na większą skalę zaczęło produkować prąd na potrzeby kilku własnych budynków jeszcze daleka droga. Pieniądze na opracowanie dokumentacji projektowej zostały zabezpieczone w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2023-2025.

Na wykonanie wspomnianych ekspertyz wykonawca będzie miał 4 miesiące.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*