Nowe tablice na ulicach Katowic. Widać kolejne efekty wymiany Systemu Informacji Miejskiej. Teraz powoli czarno-żółte tabliczki będą się pojawiały w kolejnych częściach miasta. Nadal niewielu właścicieli i zarządców nieruchomości jest zainteresowanych wymianą oznaczeń na budynkach.
W Katowicach pierwsze nowe tabliczki zaczęły się pojawiać w październiku 2021 roku. Niedawno odbyły się odbiory techniczne na obszarze pierwszego etapu wymiany Systemu Informacji Miejskiej. Objął on Śródmieście oraz dzielnice Nikiszowiec i Janów, a także częściowo Koszutkę i Bogucice. W połowie czerwca miasto zakończyło odbiory, które początkowo planowane były w połowie marca. Jednak opóźniło się to o ponad 2 miesiące. Łącznie zamontowano 520 słupków z tabliczkami zawierającymi nazwy ulic, a także wskazujące drogę do ważnych obiektów i instytucji, 1065 sztuk tabliczek z nazwami ulic na narożnikach budynków oraz 33 tabliczki elewacyjne. To te najmniejsze, po które mieli zgłaszać się właściciele i zarządcy budynków. Nadal jest ich w przestrzeni miasta bardzo niewiele. – Mamy jeszcze 100 zgłoszeń od właścicieli budynków, gdzie prace trwają i nie zostały odebrane. W ramach wprowadzania nowego systemu informacji miejskiej zaprojektowane już są ponad 2482 tablice – mówi Dawid Zapała z Katowickiej Agencji Wydawniczej w imieniu MZUiM. Po te zaprojektowane tabliczki elewacyjne mogą zgłaszać się mieszkańcy właśnie do Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów. Jednak na razie wymianą zainteresowanych jest niewiele osób. Miasto zachęca właścicieli i zarządców, do zapoznania się z projektem oznakowania. Wszystkie informacje znajdują się TUTAJ. Wnioski wraz z oświadczeniem o prawie do władania nieruchomością należy przesyłać na adres: [email protected]. Aktualnie nieodpłatnie można wyłącznie pobrać tablice, montaż każdy musi wykonać samodzielnie.
Zainteresowanie przechodniów mogą z kolei przyciągać zamontowane niedawno w Śródmieściu duże tablice stojące z opisami obiektów w dwóch językach, polskim i angielskim. Znajdują się one na przykład przy Pomniku Powstańców Śląskich, przy kościele Mariackim czy Akademii Muzycznej i zawierają podstawowe informacje na temat tych obiektów. Są również wyposażone w kod QR, który po zeskanowaniu telefonem odsyła do strony internetowej z mapą. Na niej naniesione zostały wszystkie obiekty. Po kliknięciu w jeden z nich można przejść do stron internetowych ze szczegółowymi informacjami, przejść do nawigacji lub obejrzeć film związany z danym budynkiem, pomnikiem, instytucją czy miejscem. Mapa jest również dostępna TUTAJ.
Te tablice to już II etap wdrażania SIM. Poza tym obejmuje on też wszystkie inne słupki i tabliczki z nazwami ulic w pozostałej części Katowic. Zgodnie z zakresem zamówienia wykonawca, firma Utal, ma czas do końca roku na zgłoszenie gotowości do odbiorów technicznych na terenie całego miasta. Wymiana Systemu Informacji Miejskiej kosztuje ok. 11,5 mln zł.
Mam pytanie i prośbę do autora artykułu – czy zarządcy z całego miasta mogą starać się o tablice na budynki? Pytam, bo pytałem w MZUM o takie tablice i zostałem wyśmiany. Powiedziano mi, że tylko w niektórych dzielnicach można starać się o bezpłatne tablice…
Bardzo bym prosił o wyjaśnienie tej kwestii.
Super pomysł z tablicami informującymi o ciekawych budynkach i pomnikach – niedawno słyszałem pod Pomnikiem Powstańców Śląskich rozmowę dwóch młodych dziewczyn, które myślały, że to są skrzydła husarii… 😀
Oczywiście zmiana na plus, wszystko to ładnie wygląda. Ciekawe tylko, czy ktoś będzie pamiętał, żeby pozdejmować stare tabliczki z opisem nazw ulic z budynków narożnych – w Śródmieściu wisi ich jeszcze sporo.