Reklama

Zakończył się I etap wdrażania SIM w Katowicach. Pojawia się coraz więcej tablic z kodami QR

Ł. K.
Nowe tablice na ulicach Katowic. Widać kolejne efekty wymiany Systemu Informacji Miejskiej. Teraz powoli czarno-żółte tabliczki będą się pojawiały w kolejnych częściach miasta. Nadal niewielu właścicieli i zarządców nieruchomości jest zainteresowanych wymianą oznaczeń na budynkach.

W Katowicach pierwsze nowe tabliczki zaczęły się pojawiać w październiku 2021 roku. Niedawno odbyły się odbiory techniczne na obszarze pierwszego etapu wymiany Systemu Informacji Miejskiej. Objął on Śródmieście oraz dzielnice Nikiszowiec i Janów, a także częściowo Koszutkę i Bogucice. W połowie czerwca miasto zakończyło odbiory, które początkowo planowane były w połowie marca. Jednak opóźniło się to o ponad 2 miesiące. Łącznie zamontowano 520 słupków z tabliczkami zawierającymi nazwy ulic, a także wskazujące drogę do ważnych obiektów i instytucji, 1065 sztuk tabliczek z nazwami ulic na narożnikach budynków oraz 33 tabliczki elewacyjne. To te najmniejsze, po które mieli zgłaszać się właściciele i zarządcy budynków. Nadal jest ich w przestrzeni miasta bardzo niewiele. – Mamy jeszcze 100 zgłoszeń od właścicieli budynków, gdzie prace trwają i nie zostały odebrane. W ramach wprowadzania nowego systemu informacji miejskiej zaprojektowane już są ponad 2482 tablice – mówi Dawid Zapała z Katowickiej Agencji Wydawniczej w imieniu MZUiM. Po te zaprojektowane tabliczki elewacyjne mogą zgłaszać się mieszkańcy właśnie do Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów. Jednak na razie wymianą zainteresowanych jest niewiele osób. Miasto zachęca właścicieli i zarządców, do zapoznania się z projektem oznakowania. Wszystkie informacje znajdują się TUTAJ. Wnioski wraz z oświadczeniem o prawie do władania nieruchomością należy przesyłać na adres: [email protected]. Aktualnie nieodpłatnie można wyłącznie pobrać tablice, montaż każdy musi wykonać samodzielnie.

Zainteresowanie przechodniów mogą z kolei przyciągać zamontowane niedawno w Śródmieściu duże tablice stojące z opisami obiektów w dwóch językach, polskim i angielskim. Znajdują się one na przykład przy Pomniku Powstańców Śląskich, przy kościele Mariackim czy Akademii Muzycznej i zawierają podstawowe informacje na temat tych obiektów. Są również wyposażone w kod QR, który po zeskanowaniu telefonem odsyła do strony internetowej z mapą. Na niej naniesione zostały wszystkie obiekty. Po kliknięciu w jeden z nich można przejść do stron internetowych ze szczegółowymi informacjami, przejść do nawigacji lub obejrzeć film związany z danym budynkiem, pomnikiem, instytucją czy miejscem. Mapa jest również dostępna TUTAJ.

Te tablice to już II etap wdrażania SIM. Poza tym obejmuje on też wszystkie inne słupki i tabliczki z nazwami ulic w pozostałej części Katowic. Zgodnie z zakresem zamówienia wykonawca, firma Utal, ma czas do końca roku na zgłoszenie gotowości do odbiorów technicznych na terenie całego miasta. Wymiana Systemu Informacji Miejskiej kosztuje ok. 11,5 mln zł.


Tagi:

Komentarze

 1. TOMM 6 lipca, 2022 at 9:23 am - Reply

  Mam pytanie i prośbę do autora artykułu – czy zarządcy z całego miasta mogą starać się o tablice na budynki? Pytam, bo pytałem w MZUM o takie tablice i zostałem wyśmiany. Powiedziano mi, że tylko w niektórych dzielnicach można starać się o bezpłatne tablice…
  Bardzo bym prosił o wyjaśnienie tej kwestii.

 2. miko 6 lipca, 2022 at 8:28 am - Reply

  Super pomysł z tablicami informującymi o ciekawych budynkach i pomnikach – niedawno słyszałem pod Pomnikiem Powstańców Śląskich rozmowę dwóch młodych dziewczyn, które myślały, że to są skrzydła husarii… 😀

 3. Ravger 5 lipca, 2022 at 9:51 pm - Reply

  Oczywiście zmiana na plus, wszystko to ładnie wygląda. Ciekawe tylko, czy ktoś będzie pamiętał, żeby pozdejmować stare tabliczki z opisem nazw ulic z budynków narożnych – w Śródmieściu wisi ich jeszcze sporo.

Dodaj komentarz

*
*