Kobiece kreacje na wystawie w Muzeum Śląskim. Otwarto nową wystawę w Centrum Scenografii Polskiej. Można tam zobaczyć projekty słynnych polskich projektantek.
„Kobieto, boski diable… Wizerunki kobiet w projektach scenograficznych z kolekcji Muzeum Śląskiego w Katowicach” to tytuł nowej wystawy otwartej w ostatnich dniach w Centrum Scenografii Polskiej. To przegląd kobiecych kostiumów i prezentacja ewolucji w projektowaniu na przestrzeni lat. W historii teatru odgrywanie postaci kobiecych wiązało się z wieloma obostrzeniami obyczajowymi i zwyczajowymi, które miały wpływ na kostium teatralny i sposób jego prezentacji na scenie.
Wystawa ukazuje fenomen tworzenia postaci scenicznej oraz roli, jaką w tym procesie odgrywa kostium. Najważniejszy etap pracy scenografa, czyli tworzenie projektu kostiumu, jest najczęściej niedostrzegalny dla widzów. Wystawa daje możliwość poznania procesu twórczego. Kolekcja prac ze zbiorów muzeum przedstawia różne interpretacje wizerunku kobiety. Pokazuje także charakterystyczne dla poszczególnych artystek techniki projektowania, ich styl i osobowość. Zwiedzający będą mogli też zobaczyć inspiracje w projektowaniu takimi kierunkami w sztuce jak surrealizm, kubizm, postmodernizm, a także wykorzystanie elementów groteskowych czy motywów ludowych. Na ekspozycji prezentowane są projekty scenograficzne kobiecych kostiumów zaprojektowanych przez artystki takie jak Barbara Ptak, Zofia Wierchowicz, Jadwiga Mydlarska-Kowal czy Dorota Morawetz.
Wystawę można oglądać od 4 lutego, a wydarzenie potrwa do 3 kwietnia. Wstęp na wszystkie wystawy czasowe kosztuje 9 zł (ulgowy) i 14 zł (normalny). Więcej TUTAJ.