Reklama

Katowice w czasach zarazy. Dzisiaj wernisaż fotografii zrobionych w roku pandemii

Fot. Arkadiusz Ławrywianiec.

Ł. K.
Rok pandemii w Katowicach uwieczniony na zdjęciach. Dzisiaj odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Arkadiusz Ławrywiańca, który przez ostatni rok regularnie obserwował zmieniające się pod wpływem zarazy miasto i jego mieszkańców. „Miejsce K.” to puste ulice i zbuntowany tłum.

Niemal dokładnie rok po pojawieniu się pierwszego przypadku koronawirusa w Polsce, czyli tzw. pacjenta zero, odbędzie się wystawa pokazująca Katowice w czasie zarazy. Dzisiaj wernisaż wystawy fotografii Arkadiusza Ławrywiańca. „Miejsce K.” to opowieść o trudnym roku, który minął i o pandemii, która trwa. „Zdystansowaliśmy wszystko wokół nas. Ukrywamy emocje pod maską. Dezynfekcja obejmuje dużo więcej niż tylko nasze dłonie. Zwykłe już dzisiaj podanie ręki, a właściwie jej cofnięcie przed serdecznym uściśnięciem, pozbawia nas powoli bliskości, dobrej relacji jaką budujemy z innymi przez całe życie. Dystans, przewartościowanie, zmiany, zmiany, zmiany…” – czytamy w opisie wystawy. Jej autor przez ostatnie 12 miesięcy próbował pokazać pandemiczną rzeczywistość w przestrzeni Katowic. Efekt tej pracy będzie można zobaczyć w Galerii ZPAF Katowice. – Dziś wypowiedzieć się obiektywnie nie jest łatwo, szczególnie jeśli kłębiące się wokół często skrajne refleksje i epitety barwią rzeczywistość.  Tutaj symbole mówią dużo, a uzupełnienie ich sugestywnymi wyrazami twarzy bohaterów dodają treści, ale pozostawiają przestrzeń do własnych przemyśleń i wyborów – mówi Beata Mendrek, kurator wystawy.

Wernisaż wystawy „Miejsce K.” odbędzie się dzisiaj o godz. 18.30 w Galerii ZPAF Katowice przy ul. Św. Jana 10 (II piętro). Wystawę można oglądać do 31 marca 2021 roku w środy, czwartki i piątki w godz. od 17.00 do 20.00. Wstęp wolny.

Arkadiusz Ławrywianiec (ur. 1967 r.) – absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu. Fotografią zajmuje się od 1986 roku, gdy własnoręcznie wykonał pierwszą odbitkę. W latach 1994–2015 pracował jako fotoreporter w „Dzienniku Zachodnim”. Od 2016 roku współpracuje z Polską Agencją Fotografów Forum. Studiuje w Instytucie Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). Uczy w Policealnej Szkole Fotograficznej Fotoedukacja w Katowicach. Członek Zarządu Głównego ZPAF, a od 2017 roku prezes Zarządu Związku Polskich Artystów Fotografików Okręgu Śląskiego. Autor i współautor wystaw w Polsce i za granicą (Francja, Czechy, Macedonia, Niemcy).


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*