Dobiega końca spis powszechny. Pozostało już niewiele czasu na wypełnienie obowiązku spisowego. Województwo śląskie pod względem sporządzonych spisów zajmuje miejsce dziewiąte, a Katowice są nieco poniżej średniej w regionie.
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań rozpoczął się w kwietniu, a teraz powoli dobiega końca. Tym razem czasu na wypełnienie obowiązku spisowego było sporo, bo aż pół roku. Po raz pierwszy spis powszechny odbywa się w formie samospisu. Samodzielne wypełnienie formularza znajdującego się na stronie internetowej jest podstawową formą udziału w spisie. W drugiej kolejności rachmistrze przeprowadzają wywiady telefoniczne i bezpośrednie.
Jak informuje Urząd Statystyczny w Katowicach, województwo śląskie pod względem liczby spisanych osób jest pośrodku rankingu województw. Zajmuje miejsce 9. Spisało się około 90% mieszkańców regionu. Katowice są nieco poniżej tej średniej z całego województwa, bo obecnie około 80% mieszkańców zdążyło się spisać. Jednak w ostatnich dniach liczba osób przystępujących do spisu rośnie szybciej. Jak mówi Grażyna Witkowska, zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Katowicach, województwo śląskie jest liderem pod względem wykonanych samospisów. Urzędnicy są zadowoleni, bo do tej pory aż 62% osób w regionie wybrało tę formę wypełnienia formularza.
Jednak są też osoby, które od razu postanowiły nie brać udziału w spisie. – W stosunku do osób, które kategorycznie odmawiają, składamy wnioski do policji o zajęcie się sprawą – mówi Witkowska. Jednak na razie jest ich bardzo niewiele w porównaniu do innych województw, bo tylko 3. Należy pamiętać, że za uchylanie się od obowiązku statystycznego grozi kara grzywny do 5 tys. złotych.
Żeby w ostatnich dniach trwania spisu przyspieszyć zbieranie formularzy, Główny Urząd Statystyczny organizuje w całej Polsce noc spisową. Dzisiaj w Katowicach będzie można dokonać spisu aż do północy. Na mieszkańców czekają rachmistrze w Gminnym Biurze Spisowym przy ul. Młyńskiej 2 C w Katowicach. Jeśli ktoś nie może przyjść, to powinien spisać się samodzielnie TUTAJ lub zadzwonić na infolinię (22 279 99 99) i spisać się przez telefon. Wszystkie pytania, na które trzeba udzielić odpowiedzi, można znaleźć TUTAJ.