Reklama

Dzisiaj w Katowicach noc spisowa. Nadal wielu mieszkańców nie wypełniło obowiązku

Redakcja
Dobiega końca spis powszechny. Pozostało już niewiele czasu na wypełnienie obowiązku spisowego. Województwo śląskie pod względem sporządzonych spisów zajmuje miejsce dziewiąte, a Katowice są nieco poniżej średniej w regionie.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań rozpoczął się w kwietniu, a teraz powoli dobiega końca. Tym razem czasu na wypełnienie obowiązku spisowego było sporo, bo aż pół roku. Po raz pierwszy spis powszechny odbywa się w formie samospisu. Samodzielne wypełnienie formularza znajdującego się na stronie internetowej jest podstawową formą udziału w spisie. W drugiej kolejności rachmistrze przeprowadzają wywiady telefoniczne i bezpośrednie.

Jak informuje Urząd Statystyczny w Katowicach, województwo śląskie pod względem liczby spisanych osób jest pośrodku rankingu województw. Zajmuje miejsce 9. Spisało się około 90% mieszkańców regionu. Katowice są nieco poniżej tej średniej z całego województwa, bo obecnie około 80% mieszkańców zdążyło się spisać. Jednak w ostatnich dniach liczba osób przystępujących do spisu rośnie szybciej. Jak mówi Grażyna Witkowska, zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Katowicach, województwo śląskie jest liderem pod względem wykonanych samospisów. Urzędnicy są zadowoleni, bo do tej pory aż 62% osób w regionie wybrało tę formę wypełnienia formularza.
Jednak są też osoby, które od razu postanowiły nie brać udziału w spisie. – W stosunku do osób, które kategorycznie odmawiają, składamy wnioski do policji o zajęcie się sprawą – mówi Witkowska. Jednak na razie jest ich bardzo niewiele w porównaniu do innych województw, bo tylko 3. Należy pamiętać, że za uchylanie się od obowiązku statystycznego grozi kara grzywny do 5 tys. złotych.

Żeby w ostatnich dniach trwania spisu przyspieszyć zbieranie formularzy, Główny Urząd Statystyczny organizuje w całej Polsce noc spisową. Dzisiaj w Katowicach będzie można dokonać spisu aż do północy. Na mieszkańców czekają rachmistrze w Gminnym Biurze Spisowym przy ul. Młyńskiej 2 C w Katowicach. Jeśli ktoś nie może przyjść, to powinien spisać się samodzielnie TUTAJ lub zadzwonić na infolinię (22 279 99 99) i spisać się przez telefon. Wszystkie pytania, na które trzeba udzielić odpowiedzi, można znaleźć TUTAJ.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*