Reklama

Tanie mieszkania od miasta na licytacji czynszów. Jest jednak jeden duży haczyk

Jedno z mieszkań przy ul. PCK.

Grzegorz Żądło
Urząd Miasta Katowice wystawił na licytację czynszów 21 mieszkań. Stawki są niskie, bo zaczynają się od 3,51 zł/m kw., a kończą na 6,69 zł/m kw. Jak zwykle w takich sytuacjach, lokale wymagają przeprowadzenia remontu. Jest jednak jeszcze jeden istotny element tego konkretnego przetargu – mieszkania nie należą do miasta.

To tzw. tymczasowy zarząd. Nieruchomości, w których znajdują się mieszkania, mają różną sytuację prawną. Najczęściej właściciel zmarł i nie zostało przeprowadzone lub zakończone postępowanie spadkowe.  Inna sytuacja to właściciel uwidoczniony w księdze wieczystej, którego jednak miejsce pobytu nie jest znane. Wreszcie są też nieruchomości, których miasto jest tylko współwłaścicielem. Potencjalni najemcy mają świadomość sytuacji prawnej, dlatego decydują się zamieszkać w takich nieruchomościach na własne ryzyko. Może się bowiem okazać, że rok, dwa czy pięć po licytacji czynszu postępowanie spadkowe zostanie zakończone albo odnajdzie się właściciel kamienicy i wtedy miasto będzie mu ją musiało przekazać. Razem z lokatorami. Nie ma przy obowiązku zapewnienia lokalu zastępczego.

Każdy więc musi sam zważyć ryzyko, zwłaszcza że po wygraniu licytacji trzeba na własny koszt przeprowadzić remont. W jednych mieszkaniach większy,  w innych mniejszy.

Z 21 wystawionych na licytację czynszów mieszkań większość znajduje się w śródmieściu. Są też lokale w Szopienicach, Zawodziu, Brynowie i Piotrowicach.

Mieszkania można oglądać do 24 września, a niezbędne dokumenty trzeba będzie złożyć w dniach od 4 do 15 października w Biurze Obsługi Mieszkańców (Rynek 1, stanowiska 20 i 21).

Co ważne, żeby wziąć udział w licytacji czynszu trzeba mieć odpowiednio wysokie dochody. Komisja może nie dopuścić do przetargu osobę samotną, która zarabia mniej niż 4500 zł netto. W przypadku gospodarstwa dwuosobowego próg to 3000 zł/osobę netto, a w trzy i więcej osobowym – 2000 zł/osobę.

Dodatkowo, wylicytowana kwota opłat za mieszkanie (bez mediów) nie może przekroczyć 1/3 dochodu oferenta.

Więcej szczegółów oraz listę dostępnych mieszkań można znaleźć TUTAJ.


Tagi:

Komentarze

  1. Sk 14 września, 2021 at 8:45 pm - Reply

    Katowice to niestety najgorsze duże miasto do życia!!

    • kokogut 15 września, 2021 at 10:36 am Reply

      Sosnowiec to najwspanialsze. Dopóki na SOR nie trafisz.

  2. Katowiczanin 14 września, 2021 at 3:27 pm - Reply

    Czyli miasto wspiera remont lokali w nieruchomości o nieuregulowanym statusie prawnym. Ktoś wywali 100 tyś zł na generalny remont i w tajemniczych okolicznościach odnajdzie się spadkobierca, który wcześniej się nie ujawnił.

    Brawo Marcin K. !

    Dlaczego w artykule nie wspomniano, że nie ma możliwości wyłączenia takich lokali na własność ?

    Brawo Radni, którzy za tym głosowali !

    • Grzegorz Żądło 14 września, 2021 at 3:38 pm Reply

      To chyba oczywiste, że nie ma możliwości wykupu takiego mieszkania.

Dodaj komentarz

*
*