W czwartek na Rynku stanęły stoiska. Były pokazy, warsztaty. To tylko namiastka tego co będzie można zobaczyć w MCK. W ciągu dwóch dni różne dziedziny spotkają się w jednym miejscu. Będą wykłady, pokazy, warsztaty. Dla humanistów i umysłów ścisłych. Dla dorosłych i dzieci. Rozpoczął się Śląski Festiwal Nauki.
Będzie można zaprogramować robota, dać się podpiąć do generatora wysokiego napięcia, nauczyć się podstaw słoweńskiego lub wziąć udział w chińskiej ceremonii parzenia herbary . Nauka wypełni Międzynarodowe Centrum Kongresowe. Programu nie da się opisać punkt po punkcie. W piątek i sobotę łącznie odbędzie się aż 80 warsztatów i 120 wykładów. Cała impreza będzie podzielona na 6 obszarów wiedzy: nauki ścisłe, techniczne, przyrodnicze, medyczne, humanistyczno-społeczne i sztuka. Każdy będzie mógł posłuchać wykładu w interesującej go dziedzinie. Słuchacze dowiedzą się m. in. dlaczego narzekamy, dlaczego miasta wyludniają się i jak muzyka oraz rośliny oddziałują na ludzką psychikę. Część z warsztatów będzie przeznaczona dla nauczycieli i licealistów. Będzie też trochę muzyki. Usłyszeć będzie można pieśni ludowe Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. Występ połączony będzie z wykładem na temat strojów i instrumentów ludowych. Powstanie również strefa dla dzieci. Znajdą w niej odpowiedzi na pytania takie jak: czy czarna dziura jest czarna, dlaczego widzimy kolory i dlaczego kret nie widzi. Podczas warsztatów dzieci stworzą papierowe rakiety. Odbędzie się też lot próbny poduszkowcem napędzanym odkurzaczem.
Cała impreza potrwa w piątek do godziny 18, a w sobotę MCK będzie otwarte dla gości między 10 a 16. Na niektóre warsztaty nie ma już miejsc. Na pozostałe można się jeszcze zapisać TUTAJ. Z kolei pełny program jest dostępny TU. Wstęp na Śląski Festiwal Nauki jest wolny.