Reklama

Podczas Festiwalu Mikrowypraw GZM można zwiedzić miejsca na co dzień niedostępne

Anna Szeląg
41 miast i gmin, 178 wycieczek, 2 wydarzenia specjalne, a to wszystko w trakcie 3 dni Festiwalu Mikrowypraw z okazji urodzin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Festiwal odbywać się będzie w terminie 28-30.06, a wydarzenia zaplanowane są we wszystkich miastach i gminach tworzących GZM. Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię uczestnicy wycieczek przemierzać będą na różne sposoby – na piechotę, na rowerze, autobusem, kajakiem, a nawet balonem czy windą paciorkową. Również zakres przestrzeni miejskiej do zwiedzania jest bardzo szeroki. Odbędą się spacery po terenach zielonych, centrach miasta, a także po ich obrzeżach.

Mikrowyprawy to okazja do odwiedzenia miejsc często niedostępnych na co dzień. W programie znalazły się są wycieczki przyrodnicze oraz historyczne. Przewodnicy opowiedzą o architekturze danych miejsc, ważnych osobach, które kształtowały kulturę regionu, a także o technice i dziedzictwie przemysłowym.

Wybór mikrowypraw jest bardzo duży, dlatego przygotowaliśmy 5, naszym zdaniem, ciekawych pozycji z programu (na które wciąż dostępne są miejsca):

Świetlna historia Katowic

Neony od dziesięcioleci są integralną częścią życia społecznego i kulturalnego Katowic. Uczestnicy poznają anegdoty, ważne wydarzenia i kulturowe znaczenia świetlnych reklam w przestrzeni miejskiej.

Trasa przebiegać będzie przez różne lokalizacje w centrum miasta. Spacer rozpocznie się przy Supersamie (ul. Piotra Skargi 6a, tylne wejście od strony Superjednostki), następnie prowadząc przez ul. Stawową, ul. 3 Maja, Rynek, ul. Św. Jana, ul. Wojewódzką kończąc na V peronie katowickiego dworca kolejowego.

Przewodnikiem będzie Dominik Tokarski – pasjonat tematyki związanej z neonami, kolekcjoner kultowych zdemontowanych neonów. Założyciel Fundacji Neon Katowice.

Uczestnicy mają do wyboru kilka terminów:

– piątek 28-ego czerwca o godz. 21:00.

– sobota i niedziela o godz. 21:00 i 22:30.

Na spacer obowiązują zapisy. Rezerwacja miejsc odbywa się za pośrednictwem poczty elektronicznej katowickiego Centrum Informacji Turystycznej [email protected]. W temacie maila należy wpisać Świetlna historia Katowic oraz podać informację o liczbie rezerwowanych miejsc.

Metrodisco – Dąbrowa Górnicza

Wydarzenie odbędzie się w postindustrialnych przestrzeniach Fabryki Pełnej Życia w Dąbrowie Górniczej. Będzie to podróż przez różnorodne gatunki muzyczne, wykonywane przez didżejów: Se7en (Gliwice), Lelle  (Łaziska Górne), Alexsoundra (Sosnowiec), KOMX (Siewierz) i Thomas Sun (Dąbrowa Górnicza).

Impreza odbywać się będzie na 2 scenach z udziałem 5 didżejów i potrwa 6 godzin. Start 29.06 o godzinie 18:00. Rezerwacja nie jest wymagana.

Poszukiwacze skarbów natury GZM – Będzin

Wycieczka startuje spod Wieży Ciśnień w Będzinie, gdzie uczestnicy dowiedzą się o jej powstaniu i historii. Jest to unikatowa budowla na skalę kraju (jedyna tego typu w całości nitowana). Po wykładzie odbędą się warsztaty eksperckie dotyczące wody i jej energii. Potem grupa skieruje się w stronę Parku Rozkówka, który powstał na terenie dawnego wyrobiska piasku kopalni KWK Grodziec i zmienił się w duży kompleks sportowo-rozrywkowy.

Podczas spaceru od Wieży Ciśnień do Parku Rozkówka każdy otrzyma karty pracy wraz z mapą, zadaniami i wiadomościami o mijanych podczas spaceru miejscach lub obiektach.

W parku na uczestników czekać będą warsztaty i atrakcje dla dzieci. Na miejscu będzie można skorzystać również z zajęć jogi z muzyką na żywo. Na końcu odbędzie się wspólne ognisko.

Przewodnikiem będzie dr Sławomir Kałuża. Wycieczka nie jest wymagająca, polecana dla rodzin z dziećmi, w tym z wózkami, a także osób z niepełnosprawnościami ruchowymi.

Wydarzenie zaplanowane jest na 29.06 o godzinach 11:00, 12:30, 14:00 i 15:30. Rezerwacja na cztery tury wycieczki z przewodnikiem (maks. 25 osób) pod numerem telefonu: 32 775-83-13 w godzinach: pon: 7:30-17:00, wt.-czw.: 7:30-15:30, pt.: 7:30-14:00.

Daj się karnąć – Mysłowice

Wycieczka odbywać będzie się miejską kolejką turystyczną oraz pieszo. Przewodnik będzie opowiadał uczestnikom o historii danego miejsca oraz przytaczał ciekawostki z nim związane. Dodatkowym atutem wycieczki jest możliwość dostania się do miejsc na terenie Mysłowic, do których na co dzień nie ma możliwości wejścia. Finałem wycieczki będą dwie strefy na terenie Parku Promenada: strefa familijna z dawnymi śląskimi zabawami oraz możliwość zwiedzenia „Przewiązki”, której zwieńczeniem będzie projekcja filmu historycznego pt. „Stacja” w reż. Bartosza Bednarczuka.

Przewodnikami będą Leonard Czarnota – członek zarządu oraz współzałożyciel Stowarzyszenia Mysłowicki Detektyw Historyczny, Michał Skiba, Natalia Baranowska, Natalia Ebert oraz Tomasz Konopka.

Wydarzenie odbywać się będzie 30.06 w godzinach od 10:00 do 18:00. Godziny odjazdów kolejki z punktu startu to 11:00, 13:00, 15:00, 17:00. Miejscem rozpoczęcia jest KWK Mysłowice przy ul. Bytomskiej 24.

Obowiązują rezerwacje telefoniczne – Dział Imprez i Animacji Kultury, Mysłowicki Ośrodek Kultury, tel: 500-186-320. Liczba miejsc ograniczona (200 osób).

Rowerem od socrealizmu do postmodernizmu – Tychy

Jako ostatnia dla odmiany wycieczka rowerowa. Ma ona na celu przybliżenie historii budowy nowego miasta Tychy na przestrzeni kilkudziesięciu lat oraz prezentację miasta jako przyjaznego rowerzystom. Odwiedzający będą mieli okazje zobaczyć różne odsłony miasta, od osiedli po tereny zielone. Uczestnicy cały czas biorą udział jadąc rowerami własnymi lub metropolitalnymi. Wydarzenie ma formę gry miejskiej, poznaje się Tychy przez rozwiązywanie zadań w punktach kontrolnych na trasie szlaku.

Wycieczka odbędzie się 30.06 o godzinie 9:30. Rozpoczyna się na Placu Św. ANNY (os. A) i potrwa 4 – 4,5 godziny. Zakończy się na Marinie Kajakowej w OW Paprocany.

Imprezę przeprowadzi Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE działający przy Oddziale PTTK w Tychach.

Rezerwacja miejsc odbywa się mailowo na adres: [email protected]

Skrzynka pocztowa odbierana jest w godzinach pracy Urzędu Miasta Tychy: poniedziałek, wtorek, środa 7:30-15:30, czwartek 7:30-17:30, piątek 7:30-13:30. Ważne! Obowiązuje kolejność zgłoszeń.

Uczestnicy festiwalu Kierunek GZM 29 i 30 czerwca mogą korzystać z komunikacji publicznej bezpłatnie. Samodzielnie wygenerowany kupon upoważnia do bezpłatnego przejazdu autobusami, tramwajami i trolejbusami w sieci Transport GZM. Kupon można wygenerować TUTAJ.

Więcej istotnych informacji o programie i zapisach TUTAJ.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*