Reklama

Zmienia się Planetarium Śląskie. Ruszyła inwestycja za 136 mln zł

Łukasz Kądziołka
Trzy działy nauki, dwa razy większa powierzchnia, podziemia i wieża widokowa. Takie nowości pojawią się w Śląskim Parku Nauki, czyli nowym Planetarium Śląskim. Właśnie ruszyła inwestycja za 136 mln zł.

Po wybraniu w 2016 roku koncepcji nowego Planetarium Śląskiego odbył się przetarg, a teraz została już tylko przebudowa. Popularny obiekt w Parku Śląskim przejdzie metamorfozę. Kilkanaście dni temu teren Planetarium przejął wykonawca, firma Budimex, a teraz rozpoczęły się pierwsze prace. Firma ma już doświadczenie przy modernizacjach zabytkowych obiektów, bo zajmowała się już m.in. remontem wrocławskiego dworca. Jednak przebudowa Planetarium to nietypowe zadanie, bo obiekt jest położony na nietypowym gruncie. – Rolą inwestycji, która właśnie się rozpoczęła, jest również zabezpieczenie na przyszłe dziesięciolecia tego budynku przed uszkodzeniami, jeżeli chodzi o ruchy gruntów – mówi Michał Wrzosek, rzecznik prasowy grupy Budimex.

Oprócz modernizacji zabytkowego budynku, będą też nowe elementy. To wieża widokowa i podziemia. Dzięki zlokalizowanym poniżej obiektu pomieszczeniom powierzchnia Planetarium wzrośnie dwukrotnie (było ok. 2 tys. m kw., a będzie dodatkowych 2,5 tys. m kw.). Znajdą się tam między innymi sale wykładowe, pracownie, a także interaktywna ekspozycja edukacyjna. Sama ekspozycja Planetarium – Śląskiego Parku Nauki zostanie podzielona na trzy części: sejsmologiczną, astronomiczną i meteorologiczną. Każdy dział będzie można zwiedzać najprawdopodobniej w 10-osobowych grupach. W części sejsmologicznej znajdą się m.in. platformy wstrząsowe. Będzie można dzięki nim zobaczyć na przykład czym różni się trzęsienie ziemi od tąpnięcia. – Będzie także symulator lotu kosmicznego. W specjalnych wirtualnych goglach na ruchomych podestach osoby będą mogły doświadczyć prawdziwego lotu suborbitalnego – mówi Jarosław Juszkiewicz z Planetarium Śląskiego.

Zmieni się całkowicie znana wielu gościom “starego” Planetarium sala projekcyjna. – Miejsce jest to samo, ale zostaną zmienione fotele i system projekcyjny. To będzie zupełnie nowa jakość. Do tej pory ok. 9 tys. gwiazd pokazywał projektor Zeissa. To jest mniej więcej tyle, ile ludzkie oko widzi w pogodną noc. Będzie widać prawie milion gwiazd. To jest system analogowy – który będzie wspierany przez system cyfrowy – dzięki któremu będziemy mogli pokazać w rozdzielczości 8K każdy ruchomy punkt na tym sztucznym niebie – tłumaczy Juszkiewicz. Wysłużony, bo używany przez ostanie 62 lata, projektor Zeissa trafi na środek sali poświęconej astronomii. Nadal będzie wykorzystywany do wyświetlania mniejszej projekcji planet na suficie.

Cała przebudowa ma zająć około 18 miesięcy. Oznacza to, że Planetarium zamienione na Śląski Park Nauki powinno zostać otwarte na koniec 2020 roku. Planowany termin zakończenia prac to dokładnie 31 grudnia przyszłego roku. Koszt modernizacji Planetarium Śląskiego wyniesie 136 milionów złotych. 82,5 mln pochodzi ze środków unijnych, prawie 44 mln zł to środki z budżetu województwa, a około 10 mln to dotacja z budżetu państwa.


Tagi:

Komentarze

  1. Andrzej 17 maja, 2019 at 9:09 am - Reply

    A w powiecie tarnogorskim drogi wyboiste jak cholera.

Dodaj komentarz

*
*