Reklama

Żeby zrobić bezpłatny test na koronawirusa, nie trzeba mieć żadnych objawów

Grzegorz Żądło
Jeśli ktoś ma podejrzenia, że może być zakażony koronawirusem, nie musi nawet kontaktować się z lekarzem, żeby dostać skierowanie na bezpłatny test. Wystarczy wypełnić formularz na stronie www.gov.pl. Nie trzeba mieć żadnych objawów. System zakwalifikuje na test także w sytuacji, kiedy jedynym kryterium będzie bezpośredni kontakt z osobą zakażoną.

Jak dostać skierowanie na test na koronawirusa? 

Istnieją dwie podstawowe możliwości wykonania bezpłatnego testu na obecność koronawirusa SARS CoV-2.  Pierwsza to kontakt z lekarzem POZ lub tym dyżurującym w świątecznej i weekendowej opiece zdrowotnej. Trzeba najpierw umówić się na teleporadę i to lekarz decyduje czy wystawić skierowanie na test. Istnieje droga prostsza i szybsza, czyli elektroniczne skierowanie na test COVID.

Jak dostać elektroniczne skierowanie na test na koronawirusa? To bardzo proste. Trzeba wejść na stronę www.gov.pl i odpowiedzieć na kilka pytań w formularzu. Pierwsze i podstawowe brzmi: Czy miałeś bezpośredni kontakt fizyczny z osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2? Jeśli odpowiedź będzie twierdząca, wówczas, bez względu na pozostałe odpowiedzi, system zakwalifikuje nas na test. Jeśli kontaktu nie było, wówczas decydować będą odpowiedzi na pytania o choroby przewlekłe i grupy ryzyka (nowotwór, choroby lub leki, które osłabiają system odporności, otyłość, cukrzyca, choroba sercowo-naczyniowa, przewlekła choroba płuc w wywiadzie, przewlekła choroba wątroby w wywiadzie, przewlekła choroba nerek w wywiadzie, długotrwały pobyt w placówce opiekuńczej lub domu opieki). Kolejna część to objawy, które występują u osoby wypełniającej formularz. W grę wchodzą: kaszel, gorączka, duszność, objawy grypopodobne/przeziębieniowe, uczucie znacznego zmęczenia, ból mięśni, dreszcze, ból głowy, biegunka, nudności, ból gardła, utrata węchu i/lub smaku. Jeśli system uzna, że kwalifikujemy się na test, skierowanie można dostać na dwa sposoby. Pierwszy to skorzystanie z profilu zaufanego. Można się do niego logować przez bankowość elektroniczną Druga opcja to wypełnienie ankiety przez internet, po przesłaniu której zadzwoni konsultant Domowej Opieki Medycznej, który wystawi zlecenie na test. Warto pamiętać, że konsultanci pracują od godz. 8 do 18.

Rozwiązanie z profilem zaufanym jest szybsze, bo sms z godziną i miejscem wykonania testu przychodzi najczęściej w ciągu kilku lub kilkunastu minut. Termin pobrania wymazu to zwykle ten sam dzień (kilka godzin po otrzymaniu zlecenia). Z kolei wynik jest dostępny w ciągu 24 godzin.

Formularz kwalifikujący do otrzymania elektronicznego skierowania na test na koronawirusa można wypełnić zarówno dla siebie, jak i swojego nieletniego dziecka.

Wynik testu można sprawdzić na swoim Internetowym Koncie Pacjenta lub na stronie laboratorium, które go wykonało. Przy pobraniu wymazu pacjent dostaje kartkę z numerem próbki i adresem strony internetowej, na której będzie mógł sprawdzić  wynik testu.

Co ważne, otrzymanie zlecenia na test oznacza automatyczne objęcie kwarantanną. Pozytywny wynik testu zmienia kwarantannę na izolację domową. Negatywny wynik zwalnia z kwarantanny.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*