Reklama

Zarządca Spodka i MCK znacząco podnosi ceny wynajmu

Grzegorz Żądło
Nowy zarządca Spodka i Międzynarodowego Centrum Kongresowego ogłosił nowy cennik wynajmu powierzchni obydwu obiektów. Organizatorzy imprez muszą się przygotować na znaczącą podwyżkę w porównaniu z dotychczasowymi stawkami.

Od 2 maja zarządcą Spodka i MKC jest firma PTWP Event Center, która po sądowej batalii z drugim oferentem (spółką HKO) podpisała z miastem umowę koncesji. Przez 15 lat będzie administrować obydwoma obiektami (o tym na jakich zasadach, można przeczytać tutaj).

Jedną z pierwszych decyzji nowego zarządcy było podniesienie cen. Te wzrosły dwu, trzykrotnie. Choć jak tłumaczy prezes PTWP Event Center Wojciech Kuśpik, nie można patrzeć na to tak jednoznacznie. – Nie tyle podwyższamy ceny, co dostosowujemy je do stawek rynkowych. Stawki oferowane do tej pory przez miasto nie obejmowały wyposażenia i obsługi. Nasze ceny zawierają te elementy. Poza tym nasz cennik nie jest sztywny. Z każdym organizatorem zasady wynajmu ustalamy indywidualnie.

Najdroższe jest oczywiście wynajęcie całego MCK i Spodka. To pierwsze kosztuje 140 tys. zł netto, zaś za Spodek trzeba zapłacić 45 tys. zł netto (w przypadku koncertów i wydarzeń sportowych).

Ze szczegółowej analizy cennika wynika, że np. wynajem największej wielofunkcyjnej sali w MCK kosztuje teraz 70 (konferencje) lub 80 tys. zł netto (targi/wystawy), podczas gdy do tej pory można ją było wynająć od miasta za 32 150 zł. Sala audytoryjna kosztuje 13 tys. zł za dzień, a wcześniej stawka wynosiła 6,5 tys. zł. Cena za wynajem sali balowej skoczyła z 4 tys. zł do 15 lub 19 tys. zł (konferencje lub targi/wystawy).

Jak zapewnia Wojciech Kuśpik, podwyżki nie miały wpływu na zainteresowanie wynajmem MCK. – Nadal podtrzymujemy nasze założenie, zgodnie z którym w MCK ma się odbywać dwa, a nawet trzy razy więcej imprez niż do tej pory. Żaden z klientów, który miał już wstępną rezerwację uzgodnioną jeszcze z miastem, nie wycofał się ze współpracy z nami.

Inaczej może wyglądać sytuacja w przypadku wynajmu przylegających do Spodka sali gimnastycznej i lodowiska. Korzystają z nich głównie katowickie kluby i stowarzyszenia, które płacą preferencyjne stawki. Tak będzie jeszcze tylko przez niespełna dwa miesiące.

– W umowie z miastem jest zapis, zgodnie z którym do końca czerwca stawki się nie zmienią. Jednak z początkiem lipca wprowadzimy ceny rynkowe. Taki wymóg został postawiony w umowie koncesyjnej. Musimy dać różnym podmiotom szansę równego dostępu do zarządzanych przez nas obiektów – tłumaczy prezes PTWP Event Center.
To oznacza, że np. za wynajęcie sali gimnastycznej trzeba będzie zapłacić od 70 do 120 zł.


Tagi:

Komentarze

  1. Mundzio 9 maja, 2016 at 11:30 am - Reply

    Z tym, że żaden nie zrezygnował to bym polemizował…;)

  2. Krzysiek 7 maja, 2016 at 12:16 am - Reply

    Szkoda że równie szybko nie przybywa wydarzeń. Też byśmy sobie życzyli, żeby w parę dni ich liczba wzrosła parokrotnie, co zresztą nie powinno być wielką sztuką zwłaszcza w Spodku, który prawie codziennie stoi pusty. Tym jakoś nowy zarządca się nie zajął od razu. A podwyżki dotyczące obiektów ogólnorozwojowych jak basen czy sala gimnastyczne to wręcz skandal, Władze miasta niech się tłumaczą, dlaczego przestrzenie służące szeroko rozumianemu rozwojowi fizycznemu (zadanie gminy w znacznej mierze) są oddane pod komercjalizację. Jeszcze pewnie parę kwiatków wyjdzie z tą umową. Swoją drogą – dlaczego ta umowa nie jest upubliczniona? To są publiczne obiekty, utrzymywane z publicznych pieniędzy.

  3. marta 6 maja, 2016 at 10:20 am - Reply

    To może będą mieć teraz środki na umycie okien w MCK.

Dodaj komentarz

*
*