Reklama

Zakończyło się sadzenie drzew na pl. Kwiatowym. Za chwilę rozpocznie się na al. Korfantego

Zdjęcie: https://twitter.com/BiuroPrasoweKc.

G. Ż.
Ostatnie trzy brakujące drzewa zostały w piątek posadzone na pl. Kwiatowym. Tym samym zakończyła się „operacja” wymiany drzew w rynku. Za kilkanaście dni ma się za to rozpocząć sadzenie drzew i krzewów na al. Korfantego.

Wymiana zieleni na pl. Kwiatowym rozpoczęła się w marcu. Od czasu przebudowy rynku rosły tu surmie, które jednak nie radziły sobie w tym miejscu. Latem na rynku jest bardzo gorąco, bo zdecydowana większość jego powierzchni jest pokryta granitowymi płytami. Drzewa więc usychały. W końcu zapadła decyzja o ich wymianie. Surmie zostały zastąpione wiśniami piłkowanymi „Kanzan” (16 szt.) i klonami czerwonymi „Redpointe” (15 szt.). Te ostatnie drzewa rosną m.in. na placu przy pomniku Żołnierza Polskiego na os. Paderewskiego. Są znacznie większe niż surmie, bo dorastają do 8 metrów. Wiśnie zostały posadzone w miejscach z podwyższeniami (z siedziskami), a klony bezpośrednio na poziomie granitowej posadzki. Kiedy trwały prace, wykonawcy „zabrakło” czterech drzew. Miały zostać uzupełnione jesienią. Ostatecznie w piątek na rynek przyjechały trzy brakujące drzewa. Bliskość jednego z budynków spowodowała, że zrezygnowano z posadzenia czwartego.

Zakład Zieleni Miejskiej rozstrzygnął też przetarg na dostawę drzew i krzewów na al. Korfantego. W miejsce zerwanego już jednego pasa ruchu zostaną posadzone klony polne. Najpierw po zachodniej stronie, gdzie znajdzie się 28 drzew. Za ich posadzenie będzie odpowiedzialna firma Bilpol-Kużaj Sp. J. z Chorzowa, która za swoje usługi zaproponowała 136 080 zł brutto. Z kolei krzewy i byliny posadzi firma BOOT&HORTORUS Sp. z o.o. z Kątów Węgierskich, której oferta opiewała na 65 521,98 zł.

Nasadzenia mają się rozpocząć około 20 listopada. W przyszłym roku al. Korfantego na odcinku od ul. Moniuszki do ronda ma zostać zwężona po wschodniej stronie.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*