Reklama

Zakończyło się oczyszczanie koryta Rawy

Redakcja
Zakończyło się oczyszczanie koryta Rawy na odcinku od Rynku do ul. Bohaterów Monte Cassino. Trwają ostatnie prace porządkowe wzdłuż rzeki. W ostatnich latach Rawa została wyczyszczona na prawie całym katowickim odcinku.

Betonowe koryto Rawy czyściły Katowickie Wodociągi. Prace rozpoczęły się 23 marca i zakończyły w  tym tygodniu. Najpierw trzeba było wyciągnąć z wody wszystkie śmieci. W niektórych miejscach potrzebne było użycie koparki. Na dnie leżały bowiem duże przedmioty, jak np. lodówka.

W sumie z półek rzeki usunięto 24 tony osadu.

Równolegle z pracami Katowickich Wodociągów rozpoczęło się porządkowanie terenów zielonych przy Rawie. Pracownicy Zakładu Zieleni Miejskiej odnawiają 120 ławek oraz małą architekturę. Wszystkie prace prowadzone przez ZZM mają się zakończyć do końca kwietnia.

Ostatnia duża akcja oczyszczania koryta Rawy odbyła się w 2018 roku i objęła odcinek od ul. Brackiej do ul. Sokolskiej.

W pierwszej kolejności został oczyszczony zakryty fragment rzeki przebiegający pod ul. Sokolską. Tam prace trzeba było wykonywać ręcznie. Później ciężki sprzęt pracował na wysokości wież Węglokoksu. Wcześniej konieczne było wycięcie krzewów, które oddzielały rzekę od zabudowań w tym miejscu, m.in. od hotelu Vienna House Easy Angelo. Dzięki temu można tu było wjechać maszynami, które wybierały muł z dna rzeki. Miejscami było go nawet na metr głębokości.

Kolejny fragment Rawy, który został objęty pracami, to odcinek od ul. Grundmanna do ul. Brackiej. Koszt oczyszczania Rawy w 2018 roku to ok. 2,4 mln zł.


Tagi:

Komentarze

 1. Piotra 25 kwietnia, 2021 at 6:13 pm - Reply

  To może być arcyurokliwe miejsce !!
  Wystarczy odrobina artystyczno – architektonicznej wyobraźni.
  Można je otworzyć na rynek.
  Dajmy szansę studentom z ASP i zapytajmy jak można je zaadoptować ?
  Jestem przekonany, że będą to racjonalne projekty i przejdą nasze najśmielsze oczekiwania…
  Za środki z budżetu obywatelskiego !!

  • frsr 26 kwietnia, 2021 at 11:39 am Reply

   Absolutnie – taka katowicka Wenecja otwierająca kampus US/UE/PSL/AM na Rynek oraz domyślna trasa roweru metropolitarnego wzdłuż Rawy. Nie ma chyba nic bardziej ożywiającego miasto jak właśnie takie inwestycje.

Dodaj komentarz

*
*