Fragment osiedla robotniczego przeszedł metamorfozę. Za ponad 8 milinów złotych KZGM wyremontował budynki w Giszowcu. Zmiany widać z ulicy, ale niemniej ważne jest to, co udało się zrobić w środku.
Niespełna dwa lata trwał remont należących do miasta budynków mieszkalnych z 1909 roku, które są wpisane do rejestru zabytków jako fragment osiedla robotniczego. Prace dobiegły końca, a miasto chwali się efektami. Modernizacja objęła budynki przy ul. Kosmicznej 30-38 oraz 39-43, w których znajduje się łącznie 41 mieszkań o powierzchni od 26 do 110 m kw. Zakres prac obejmował m.in. ocieplenie ścian zewnętrznych, wykonanie izolacji przeciwwilgociowej i cieplnej ścian fundamentowych, ocieplenie dachu wraz z wymianą jego pokrycia, a także wymianę okien i drzwi na nowe, wykonane z drewna z zachowaniem detali historycznych. – Dzięki temu znacznie zwiększyła się efektywność energetyczna budynków, co oznacza, że są odporniejsze na pogodę na zewnątrz i łatwiej w nich utrzymać pożądaną, komfortową temperaturę. To przekłada się oczywiście na wygodę mieszkańców, ale też na mniejsze zużycie energii i ograniczenie kosztów ogrzewania zimą czy chłodzenia latem. Inwestycja wpływa także na efekt ekologiczny. Termomodernizacja to jeden z najskuteczniejszych sposobów w walce ze smogiem – mówi Marcin Gawlik, dyrektor Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach.
Ocieplone ściany budynków oraz ich dobudówek mają nową elewację. Zgodnie z konserwatorskimi wymogami, zachowano detale świadczące o długiej i bogatej historii szeregowców. Odtworzono gzymsy, boniowania – czyli dekoracyjne wykończenie narożników, pilastry i opaski okienne. – Wykonaliśmy również nową instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej oraz inne instalacje: elektryczną, kanalizacyjną, wodną i gazową – dodaje dyrektor KZGM. W ramach inwestycji przeprowadzono także remont klatek schodowych oraz części lokali mieszkalnych, uzupełniono rynny i wymieniono obróbki blacharskie. Ostatnim etapem inwestycji było badanie termowizyjne, weryfikacja szczelności budynku oraz wykonanie audytu energetycznego.
Inwestycja kosztowała blisko 8,5 mln zł. Z miejskiego budżetu pokryto ponad 40% tej sumy. Resztę – ponad 4,3 mln zł – KZGM pozyskał ze środków unijnych, przyznanych z Funduszu Spójności w Ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.