Reklama

Nowa inwestycja TBS na Giszowcu. Powstanie 110 mieszkań na wynajem

Redakcja
Nowe osiedle w Giszowcu ma być ekologiczne i kontrastować z istniejącą zabudową. Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego ma pozwolenie na budowę 110 mieszkań, które będą przeznaczone na wynajem.

KTBS do inwestycji w Giszowcu przy ul. Kosmicznej przygotowuje się od kilku lat. Teraz miejska spółka przechodzi do konkretów, bo uzyskała pozwolenie na budowę. Projekt nowego osiedla przygotowała pracownia K3Xmore. Zespół budynków celowo kontrastuje z istniejącą zabudową w okolicy i nawiązując do nazwy ulicy, ma przypominać wyglądem stację badawczą. Ponadto koncepcja zakłada kilka nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań. Osiedle ma korzystać m.in. z fotowoltaiki i autonomicznych systemów ogrzewania oraz wykorzystywać wody opadowe. Jednak przede wszystkim osiedle ma nie być podłączone do sieci ciepłowniczej, a zamiast tego KTBS chce zastosować głębinowe i powietrzne pompy ciepła.

Na osiedle złoży się łącznie siedem trzy- i czteropiętrowych budynków wyposażonych w windy. Znajdzie się w nich 110 różnej wielkości lokali mieszkalnych – od kawalerek do czteropokojowych. Najwięcej ma być dwupokojowych mieszkań o powierzchni do 55 m kw. Wszystkie mieszkania będą posiadały komórki lokatorskie, balkony, tarasy lub ogródki. Na osiedlu, na jedno mieszkanie będzie przypadało przynajmniej 1,5 miejsca parkingowego, ale większość z nich znajdzie się w garażach podziemnych. KTBS chce ograniczyć ruch kołowy na osiedlu. – Nowi mieszkańcy będą mieli bardzo łatwy dostęp do usług, handlu, edukacji dla dzieci i co ważne, natury, bo osiedle znajduje się w bliskim sąsiedztwie terenów leśnych – mówi prezes KTBS Janusz Olesiński.

W najbliższych miesiącach KTBS chce ogłosić przetarg na wykonanie inwestycji. Jej zakończenie przewidziane jest w trzecim kwartale 2025 roku. Wszystkie lokale na osiedlu przy Kosmicznej będą przeznaczone na wynajem. Nowi lokatorzy będą mogli starać się o dofinasowanie do czynszu.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*