Reklama

Za toalety i pojemniki na odpady na ul. Tylnej Mariackiej miasto zapłaci znacznie więcej niż planowało

Grzegorz Żądło
Toaleta i pojemniki na odpady na ul. Tylnej Mariackiej będą kosztować znacznie więcej niż planowało wydać na nie miasto. W przetargu została wybrana najdroższa oferta, ale wykonawca wygrał dzięki doświadczeniu.

Toaleta, pojemniki na odpady i stacja trafo

Toaleta ma zostać zbudowana tuż przy tunelu prowadzącym z ul. Tylnej Mariackiej w kierunku ul. Wojewódzkiej. Po tej samej stronie ulicy zostaną zlokalizowane pojemniki na odpady, a także stacja trafo, która ma zyskać nową obudowę.

Zgodnie z koncepcją, w jednym budynku znajdą się trzy toalety – damska, męska i dla osób niepełnosprawnych. Dostęp do nich będzie płatny. Obok drzwi wejściowych znajdzie się urządzenie do płatności. Ta ma być możliwa kartą zbliżeniową, telefonem lub monetami. Budynek ma być pokryty stalą corten. Z tego materiału są m.in. wykonane elementy małej architektury obok NOSPR oraz ażurowa obudowa stacji trafo na ul. Dworcowej. Jak czytamy w warunkach przetargu, „kolor stali nawiązuje do znajdującego się tuż obok przejścia podziemnego, które zaczyna się historycznym wejściem wybudowanym z różowego piaskowca.”

Obudowa budynku ma zostać wykonana z profili stalowych uzupełnianych siatką i blachą wycinaną w zaprojektowane wzory w systemie CNC. Może to być np. wzór plastra miodu. Z kolei obudowa stacji trafo będzie miała kolor grafitowy. Zarówno na niej, jak i fragmencie muru oporowego kolei, autor koncepcji proponuje czarne graffiti, które swoim wzorem będzie nawiązywać do wzoru wyciętego w siatce. Całość ma zostać obsadzona trawami, które wybarwiają się na czerwono.

Toaleta ma mieć wymiary maksymalnie 4,30 na 2,20 m. W jej wnętrzu znajdą się trzy muszle ze stali nierdzewnej, które będą automatycznie dezynfekowane. Podłoga będzie podgrzewana, a we wnętrzu toalety ma się znaleźć m.in. opuszczany przewijak dla niemowląt i kosz na śmieci „wyposażony w automatyczny system p.poż składający się z czujnika dymu oraz systemu gaszącego w razie wykrycia pożaru.”

Zabudowa kontenerów na odpady obejmuje 8 pojemników dużych (1,88 x 1,88 m) oraz 6 połówkowych (1,88 x 0,945 m). Łączna objętość pojemników ma wynieść 66 m sześć. Wprawdzie kontenery mają mieć formę pojemników półpodziemnych, to jednak na ul. Tylnej Mariackiej nie ma możliwości wkopania ich w grunt. Dlatego koncepcja zakłada wykonanie stalowej konstrukcji w formie stelaży-koszy, w które będą włożone pojemniki. Dostępne będą więc z podestu na poziomie 115 cm, do którego dostęp będzie zamknięty furtką zlokalizowaną w obudowie śmietników.

W przetargu wygrywa najdroższa oferta

Katowickie Inwestycje ogłosiły trzy przetargi na wybór wykonawcy toalety, pojemników na odpady i obudowy stacji trafo. W pierwszym nie zgłosił się nikt. W drugim wpłynęła jedna oferta na kwotę 993 304,95 zł, ale została uznana za nieważną z przyczyn formalnych. Ten sam wykonawca – POLBIN Nowoczesne Śmietniki Krzysztof Podżerek z Poznania, wystartował też w trzecim przetargu, ale cena dał już wyższą – 1 124 712 zł. Na jeszcze wyższą kwotę – 1 230 000 zł –  swoje usługi wyceniła BM Budowa Sp. z o.o. z Katowic. Najtańszy był ARSEM Marcin Piaszczak z Katowic, który zaproponował 929 880 zł. Tym razem dwie oferty były ważne, ale znacząco przekraczały zakładany budżet inwestycji, który wynosił 753 766,95 zł. Chodzi o POLBIN Nowoczesne Śmietniki Krzysztof Podżerek oraz BM Budowa Sp. z o.o. Katowickie Inwestycję wybrały droższą firmę. Dlaczego? – Wybrany wykonawca uzyskał sumarycznie więcej punktów. Pod uwagę było brane zarówno kryterium ceny, jak i doświadczenia. W kryterium ceny wybrany wykonawca uzyskał niewiele mniej punktów od konkurenta, w kryterium doświadczenia komisja przyznała mu zdecydowanie większą liczbę punktów – informuje Dawid Kwiecień z Katowickiej Agencji Wydawniczej, wypowiadający się w imieniu Katowickich Inwestycji.

Z dokumentów przetargowych można wyczytać, że POLBIN Nowoczesne Śmietniki Krzysztof Podżerek za cenę dostał 60 pkt., a za doświadczenie osoby wyznaczonej do realizacji zamówienia – 20 pkt. Z kolei BM Budowa Sp. z o.o. za cenę dostała 54,86 pkt. a za doświadczenie – 40 pkt. –  Oferent, który złożył najtańszą ofertę (a która i tak była wyższa od planowanej kwoty) nie przedłużył terminu związania ofertą, argumentując decyzję dynamicznym wzrostem cen i dezaktualizacją kwoty, którą podał w momencie składania oferty – wyjaśnia Kwiecień.

Rozstrzygnięcie przetargu oznacza, że budowa toalety i pojemników na odpady na ul. Tylnej Mariackiej będzie droższa niż planowano o prawie pół miliona zł (476 233,06 zł).

Zgodnie z warunkami przetargu, na zaprojektowanie i wykonanie toalety oraz pojemników wykonawca będzie miał maksymalnie 10 miesięcy.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*