Reklama

Za dużo krwi w Katowicach. Dawcy są proszeni o przełożenie wizyt

Łukasz Kądziołka
Za dużo krwi w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach. Placówka prosi, żeby dawcy nie przychodzili do punktów. Powodem tej sytuacji są dodatkowy dzień wolny i brak zapotrzebowania ze strony szpitali.

Dzisiaj Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach opublikowało komunikat skierowany do honorowych dawców. RCKiK prosi w nim o przełożenie wizyt w celu oddania krwi. Zapotrzebowanie na krew spadło, więc nie ma potrzeby, żeby kolejne osoby przychodziły ją oddawać. „W związku z narastającymi zapasami krwi prosimy Was o pilne przełożenie wizyt w naszych punktach stacjonarnych i mobilnych. Krew ma swój termin ważności, którego nie da się zmienić” – czytamy w poście opublikowanym przez katowickie centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa na Facebooku. Jak widać na stronie RCKiK Katowice stany magazynowe wszystkich grup krwi są na wysokim poziomie. Dlatego aktualnie dawcy nie powinni przychodzić do punktów stacjonarnych i mobilnych.

Powody tej sytuacji są dwa. W wyniku zmiany przepisów honorowy dawca krwi może mieć więcej wolnego. Do tej pory przysługiwał mu jeden dzień wolny zwolnienia z obowiązków służbowych. Mógł z niego skorzystać w dniu, w którym oddał krew. Od 26 stycznia osobom, które oddały krew lub jej składniki, w tym osocze po przebytej chorobie COVID-19, przysługują dwa dni wolnego – w dniu oddania krwi i następnego dnia. Choć nie wszyscy z tego przywileju korzystają, to dawców w lutym znacznie przybyło.

https://www.facebook.com/rckik.katowice/posts/3555472457894608?__cft__[0]=AZX39PB3Z8cprUTnOOZKyp0kt3b3pBsIWoKS_leoYCIeVP98oDa5i-S29Q7BFZwOUH6CpQZrpwa2BY8jzCQX0J3kLqnLKbkj_0JSR8VkcfkFbekI5cd94Q0D4PN5VPqQDHKM1KwIU456fbqttclkwvRp&__tn__=%2CO%2CP-R

Krwi w punktach przybyło, choć nie ma na nią teraz zapotrzebowania. To dlatego, że zgodnie  z decyzją ministra zdrowia, szpitale wstrzymały planowe przyjęcia. Poinformował o tym w poniedziałek wieczorem NFZ. „Aby zapewnić dodatkowe łóżka szpitalne dla pacjentów wymagających pilnego przyjęcia do szpitala, Centrala NFZ zaleca ograniczenie do niezbędnego minimum lub czasowe zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo” – czytamy w komunikacie Narodowego Funduszu Zdrowia. Jednak to ograniczenie ma nie dotyczyć planowej diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych.

Jednorazowo dawcy oddają 450 mln krwi, która w postaci koncentratu krwinek czerwonych może być przechowywana przez 42 dni w lodówce w temperaturze od 2 do 6 stopni Celsjusza.


Tagi:

Komentarze

 1. Manekiyn 11 marca, 2021 at 8:41 am - Reply

  Kiedyś nasza dzielna władza walczyła z wypaczeniami socjalizmu. Teraz walczy z niewidzialnym wirusem.

  W pewien NIEDZIELNY dzień, towarzysz Stalin kazał ZAMORDOWAĆ 20 tysięcy polskich oficerów. W kampanii wrześniowej HITLER zabił 70 tyś polskich żołnierzy. A tu cicho, bez pomocy lekarskiej odchodzi dziennie dodatkowe 500 osób.

  Jak usłyszeć krzyk ich ciszy, gdy telewizor leci na cały regulator i tylko syk kolejnej puszki, na chwilę wybudza z letargu, by potem znów zepchnąć w brunatną, tępą otchłań….

 2. Manekiyn 9 marca, 2021 at 5:40 pm - Reply

  To jest BARDZO ZŁA informacja. Oznacza że służba zdrowia stanęła. Przez działania nie-’rządu’ w zeszłym roku zmarło dodatkowo ponad 70 tyś mieszkańców. TYLE LUDZI ZGINĘŁO w wyniku wybuchu bomby atomowej w HIROSZIMIE!!
  W tym roku wedle szacunków ma umrzeć dodatkowo 200 tyś ludzi. Nie z powodu covid ale z powodu braku dostępu do opieki zdrowotnej. Za LUDOBÓJSTWO trafia się przed trybunał wojskowy…..

  • podajnik 11 marca, 2021 at 1:47 am Reply

   Bezzwłocznie postawić wirusa przed trybunał wojskowy. Na całym świecie. A ludziom zabronić protestować. Do protestujących strzelać. Jak w roku 1981 i roku 2015. Zabrać dwa dni urlopu za oddanie krwi. Przywrócić jeden. Za dobrze im. To jest rozkaz.

Dodaj komentarz

*
*