Reklama

Wyniki wyborów w Katowicach: klęska Godlewskiego i SLD, porażka PO. Triumfuje Forum Samorządowe i Piotr Uszok

Marcin Krupa
Grzegorz Żądło
Marcin Krupa zmierzy się w drugiej turze wyborów na prezydenta Katowic z Andrzejem Sośnierzem.  Po przeliczeniu głosów z 2/3 komisji Kandydat Forum Samorządowego i Piotr Uszok zdobył 43,18 %, a kandydat PiS – 21,90% . W wyborach do rady miasta Forum Samorządowe i Piotr Uszok również bije PO.

Takie wyniki w Katowicach to duże zaskoczenie. Wprawdzie ostatnie sondaże dawały zwycięstwo Krupie, ale w prognozach nie było ono aż tak okazałe. O klęsce może mówić Arkadiusz Godlewski. PO i on sam zainwestowały w kampanię bardzo duże pieniądze, ale nie przełożyło się to na głosy. Podobnie jak bardzo intensywna kampania bezpośrednia Marka Szczerbowskiego. Kandydat SLD zdobył jedynie  4,92% głosów. Nie będzie też radnym, bo SLD, mimo przekroczenia progu wyborczego, nie zdobędzie żadnego mandatu. Swojego przedstawiciela w radzie miasta będzie miał w końcu Ruch Autonomii Śląska. W końcu, bo już cztery lata temu RAŚ osiągnął dobry wynik, ale w podziale mandatów nie wziął udziału. Tym razem wynik jest jeszcze lepszy – 9,88 % (niespełna 2/3 komisji). Swój wynik poprawiło też Prawo i Sprawiedliwość – 16,7 %.

Próg wyborczy przekroczyło też Polskie Stronnictwo Ludowe. To na pewno niespodzianka, bo PSL nigdy w Katowicach nie było silne. Jednak 5,01 % to za mało, żeby zdobyć choćby jeden mandat. Kompletnie nie udał się start KWW Jerzego Ziętka i to zarówno w wyborach na prezydenta, jak i do rady miasta.

Na razie policzone zostały głosy ze wszystkich komisji w okręgu nr 5 (północ Katowic). Bardzo dobry wynik osiągnął tu Maciej Biskupski. Dzięki temu, Forum Samorządowe będzie miało w tym okręgu drugi mandat. Przypadnie on Damianowi Stępniowi. Po jednym mandacie obsadzą PO (prawdopodobnie Witold Witkowicz), PiS (Krystyna Panek) i RAŚ (Marek Nowara).

Już teraz widać, że skład rady miasta bardzo się zmieni i to nie tylko pod względem liczby mandatów dla poszczególnych ugrupowań. Pojawią się nowe twarze, takie choćby jak… Piotr Uszok, wspomniani już Biskupski i Stępień, ale także np. Borys Pronobis, który nad ranem był najbliższy mandatu w okręgu zachodnim.

FSiPU powinno obsadzić 11 miejsc w radzie, RAŚ 2 (obok Nowary powinien to być Aleksander Uszok). Pozostałych 15 podzielą między siebie PO i PiS. Przy czym proporcja z wyborów sprzed czterech lat (13-4) na pewno się zmieni na korzyść PiS. Prawdopodobny jest podział: 8-9 mandatów PO, PiS –  6-7.

Należy jednak pamiętać, że wszystkie te wyliczenia są nieoficjalne.

Wyniki wyborów prezydenckich w Katowicach po przeliczeniu głosów ze 107 komisji

1. Krupa 43,18%, Sośnierz – 21,90%, Godlewski – 15,38%, Ziętek – 5,54%, Uszok – 5,37%, Szczerbowski 4,92%, Doktorowicz – 3,36%, Stach – 0,35

Wyniki wyborów do rady miasta po przeliczeniu głosów z 99 komisji

1. FSiPU – 31,85%, PO – 23,98%, PiS – 16,70, RAŚ – 9,88%, SLD LR – 6,57%, PSL – 5,01%, KWW Jerzego Ziętka – 4,09%, My z Katowic – 1,6%, Stronnictwo Demokratyczne – 0,32%


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*