Reklama

Wymiana wiaduktu nad S86. Pierwsze zmiany dla kierowców w niedzielę

Redakcja
Szykują się wielkie utrudnienia dla kierowców na trasie pomiędzy Katowicami a Sosnowcem. Od niedzieli będzie obowiązywać nowa organizacja ruchu, a wyburzanie i stawianie nowych wiaduktów ma potrwać do końca przyszłego roku.

Rusza zapowiadana kilka miesięcy temu inwestycja na trasie S86. Konkretniej nad trasą, ponieważ chodzi o wiadukt w ciągu ul. Bohaterów Monte Cassino. Obiekt z lat 80. od dawna prosi się o remont. Ponad 4 lata temu został podparty i już wtedy zaczęło się planowanie wymiany obiektu. To tak naprawdę dwa osobne wiadukty dla obu kierunków i kładka rurociągu ciepłowniczego.

Remont tak zdegradowanych obiektów nie jest już możliwy. Trzeba je wyburzyć i wybudować na nowo. W zamian powstaną nowe wiadukty, które będą miały po blisko 85 metrów długości i ponad 14 metrów szerokości.

Jednak zanim rozpoczną się prace rozbiórkowe, konieczne są przygotowania. W pierwszej kolejności wykonawca, firma Primost Południe, musi zabudować przewiązki na S86. W niedzielę, 30 czerwca, zmieniona zostanie organizacja ruchu na S86 w rejonie wiaduktu.

Lewe pasy drogi ekspresowej zostaną zamknięte, co pozwoli rozpocząć budowę przejazdów technicznych pomiędzy jezdniami. W kierunku Sosnowca dostępne będą dwa pasy ruchu oraz dodatkowy na jezdni zbiorczo rozprowadzającej, a w kierunku Tychów dwa pasy. Budowa przejazdów technologicznych powinna potrwać nie dłużej niż dwa tygodnie. Następnym etapem będzie budowa tymczasowej kładki dla pieszych. To umożliwi mieszkańcom przechodzenie nad S86 w trakcie prac. Ten etap powinien potrwać około trzech tygodni.

Dopiero wtedy Primost przystąpi do rozbiórki wiaduktów. Nadal nie wiadomo, kiedy to nastąpi. Nie udało się jeszcze uzgodnić organizacji ruchu dla pojazdów korzystających z drogi ekspresowej i ul. Bohaterów Monte Cassino oraz komunikacji zbiorowej.

Harmonogram rozpoczęcia przebudowy wiaduktów uzależniony jest od zatwierdzenia organizacji ruchu na czas trwania prac budowalnych.

Założenia są takie, żeby w miarę możliwości na każdym z etapów, kierowcy na drodze ekspresowej mieli do dyspozycji po dwa pasy w każdym z kierunków. Na wiadukcie, czyli ulicą Bohaterów Monte Cassino, przejazd będzie niemożliwy. Kierowcy będą musieli jeździć objazdami. Komunikacja zbiorowa będzie dojeżdżała do nowych przystanków przy rozebranym wiadukcie, a pasażerowie przejdą nad S86 wykorzystując wybudowaną w tym celu kładkę dla pieszych.

Jak informuje GDDKiA, przejazdy technologiczne mają być wykorzystywane maksymalnie do końca października. Zgodnie z planem, wszystkie prace mają potrwać do grudnia 2025 roku.


Tagi:

Komentarze

 1. Ravger 29 czerwca, 2024 at 12:33 pm - Reply

  Można by było przy okazji zrobić pochylnię dla rowerzystów i pieszych łączącą Bohaterów Monte Cassino z Roździeńskiego… ale po co, nie?

  • tadek 29 czerwca, 2024 at 3:04 pm Reply

   Ty chcesz Roździeńskiego na rowerze jeździć ?

   • Ravger 29 czerwca, 2024 at 9:01 pm Reply

    Wzdłuż, obecnie asfaltowym chodnikiem, a kiedyś może DDR – tak jakby.

 2. Parkingowy 29 czerwca, 2024 at 9:19 am - Reply

  To jak: do końca przyszłego roku, czy do grudnia 2024 roku?

Dodaj komentarz

*
*