Reklama

Wybory samorządowe 2018: w kolejnym sondażu Marcin Krupa zdecydowanie wygrywa wybory

Redakcja
Jak wynika z sondażu Instytutu Badań Samorządowych przeprowadzonego w dniach 9-10 października na zlecenie radiozet.pl i portalu lokalnapolityka.pl na największe poparcie w wyborach na prezydenta Katowic może liczyć Marcin Krupa. Obecny prezydent może wygrać już w pierwszej turze.

Mieszkańcy Katowic zapytani o to, na kogo oddaliby swój głos, najczęściej wskazywali obecnego prezydenta Marcina Krupę (48,12% głosów). Drugie miejsce z poparciem 16,49% zajął Jarosław Makowski z Koalicji Obywatelskiej. Na kolejnej pozycji znalazła się kandydatka KW Śląskiej Partii Regionalnej Ilona Kanclerz (6,53% głosów). Poparcie dla Jarosława Gwizdaka (KW “Prawo do Katowic”) zadeklarowało 4,81% katowiczan. Na Adama Słomkę (KWW Konfederacja – Ruch Kontroli Władzy) swój głos oddać chce 1,03% mieszkańców, na Jakuba Klausa (KW Ruch Narodowy RP) 0,69% a na Mirosława Korbasiewicza (KW Stronnictwa Pracy) 0,34%.

21,99% mieszkańców Katowic nie jest zdecydowanych, kogo poprze w nadchodzących wyborach. Szacowana przez IBS frekwencja w Katowicach wynosi 57,51%.

Po rozdzieleniu odpowiedzi “Nie wiem / Trudno powiedzieć”  (w taki sposób zaprezentowane będą wyniki wyborów) startujący z własnego komitetu wyborczego Marcin Krupa mógłby liczyć na poparcie w wysokości 61,67% i tym samym zapewnić sobie wygraną już w I turze wyborów. Na drugiej pozycji z wynikiem 21,15% znalazłby się kandydat Koalicji Obywatelskiej Jarosław Makowski. Trzecia Ilona Kanclerz z KW Śląskiej Partii Regionalnej uzyskałaby poparcie rzędu 8,37%. Wyniki, jakie uzyskaliby pozostali kandydaci to: 6,17% (Jarosław Gwizdak), 1,32% (Adam Słomka), 0,88% (Jakub Klaus) oraz 0,44% (Mirosław Korbasiewicz).

Badanie zrealizowane zostało przez Instytut Badań Samorządowych w dniach 9-10 października 2018 r., metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI). Przebadano reprezentatywną próbę N=506 pełnoletnich mieszkańców Katowic. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o dwa kryteria: płeć i wiek. Przy przyjęciu standardowego poziomu ufności 95% maksymalny błąd statystyczny wynosi 4,3%.

I tura wyborów samorządowych odbędzie się 21 października, ewentualna II tura – się 4 listopada. Głosować będzie można od 7:00 do 21:00.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*