Reklama

Wracają obostrzenia w woj. śląskim. Na razie w ośmiu powiatach [LISTA, MAPA]

Zdjęcie archiwalne.

Ł. K.
Powracają obostrzenia w związku z dużym przyrostem przypadków zakażeń na koronawirusa. Ministerstwo Zdrowia na razie wytypowało 19 powiatów. Wśród nich osiem znajduje się w woj. śląskim.

Ograniczenia z powodu epidemii koronawirusa powracają. Podczas porannej konferencji minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że resort zmienia strategię dotyczącą obostrzeń. Powodem jest duża liczba zakażeń w ciągu ostatniego tygodnia. – Te największe wzrosty średniej dwutygodniowej odnotowujemy w 19 powiatach – mówi Szumowski. Na 380 powiatów te mają być pierwszymi, gdzie powrócą niektóre zakazy. – Chcemy w tych powiatach, w których jest największy wzrost zakażeń, wprowadzić pewne obostrzenia i rygory. W powiatach które mają nieco mniej, „żółtych”, te rygory będą w mniejszym stopniu – dodaje.

Najwięcej przypadków w ostatnim czasie pojawiło się województwach wielkopolskim, małopolski, łódzkim, śląskim i podkarpackim. To powiaty znajdujące się na ich terenie zostały oznaczone kolorami żółtym lub czerwonym. Pozostała część kraju jest „zielona”. – Oparliśmy się o wskaźnik przyrostu nowych przypadków na 10 tys. mieszkańców w danym powiecie. Dla powiatów, w których ten wskaźnik przekroczy 12, w ciągu 14 dni poprzedzających dzień publikacji, będziemy ten powiat oznaczali kolorem czerwonym. Dla powiatów w przedziale od 6 do 12 będzie to oznaczane kolorem żółtym – wyjaśnia wiceminister Janusz Cieszyński.
Dane na mapie i liście powiatów mają być aktualizowane co trzy dni, najprawdopodobniej w poniedziałki i czwartki. Są takie powiaty, w których liczby pozwalałyby na przypisanie jednego z kolorów, ale w ostatnich 3 dniach nie ma wzrostu zakażeń. Wtedy ten powiat na liście się nie znajdzie lub zmieni kolor, jeśli wcześniej się na niej znajdował.

POWRÓT OBOSTRZEŃ

W „czerwonych” powiatach będzie ponownie obowiązek noszenia maseczek w każdym miejscu publicznym. Ministerstwo uważa, że groźnymi źródłami zakażeń są imprezy rodzinne, wesela, pogrzeby i kościoły. Tam znowu zaczną obowiązywać ograniczenia. Na przykład w weselach ma uczestniczyć maksymalnie 50 (strefa czerwona) lub 100 (strefa żółta) osób. W strefie czerwonej powróci też ograniczenie w komunikacji miejskiej dotyczące liczby pasażerów. Ma to być 50% miejsc siedzących. Zgromadzenia pozostają bez zmian, nadal będzie można je organizować.

Obostrzenia wprowadzone w powiatach z dużymi przyrostami zakażeń będą dotyczyły:
– organizacji kongresów,
– wydarzeń sportowych i kulturalnych,
– gastronomii,
– wesołych miasteczek,
– siłowni,
– kina,
– sanatoriów.

Źródło: https://twitter.com/jciesz.
Źródło: https://twitter.com/jciesz.

POWIATY „CZERWONE” I „ŻÓŁTE”

Na razie oznaczonych jest 19 powiatów w całej Polsce. Kolor czerwony otrzymało 9, a żółty – 10. W pierwszych mają obowiązywać ostrzejsze zasady niż w drugich. Wśród wytypowanych osiem znajduje się na terenie woj. śląskiego. Poniżej pełna lista, pogrubione zostały powiaty w woj. śląskim.

Powiaty „czerwone”:

ostrzeszowski,
nowosądecki,
Nowy Sącz,
wieluński,
pszczyński,
Ruda Śląska,
rybnicki,
Rybnik,
wodzisławski.

Powiaty „żółte””

wieruszowski,
Jastrzębie Zdrój,
jarosławski,
Żory,
kępiński,
przemyski,
cieszyński,
pińczowski,
oświęcimski,
Przemyśl.

Zmiany zostaną wprowadzone rozporządzeniem ministra zdrowia. Dzisiaj projekt dokumentu zostanie skierowany do konsultacji, które mają potrwać do końca dnia. Natomiast wprowadzenie nowych zasad resort planuje od soboty, 8 sierpnia.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*