Reklama

Wracają egzaminy praktyczne w WORD Katowice. Kolejka będzie długa

Fot. www.facebook.com/WORDWKATOWICACH/

Łukasz Kądziołka
Powracają egzaminy praktyczne w katowickim WORD-zie. Dzisiaj ruszyły zapisy, ale kolejka jest długa. Są też szczególne procedury w związku z koronawirusem, więc egzaminów będzie mniej.

Od dzisiaj Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Katowicach przywrócił możliwość zapisów na egzamin praktyczny kategorii B. Najbardziej oblegana praktyka na pojazdy o masie do 3,5 tony wraca po ponad dwóch miesiącach przerwy. Kandydaci na kierowców, którzy mieli już ustalony termin, muszą umówić się ponownie. Jest to możliwe wyłącznie online za pośrednictwem strony info-car.pl. Poza tym każdy przystępujący do egzaminu jest zobowiązany do wypełnienia ankiety dotyczącej koronawirusa. Jeśli ktoś przebywał za granicą w ciągu ostatnich dwóch tygodni, miał kontakt z osobą zakażoną lub podejrzaną o zakażenie czy przebywał na kwarantannie, nie zostanie dopuszczony do zdawania. WORD-y przygotowują się do przeprowadzania wszystkich egzaminów we wszystkich kategoriach od 1 czerwca. Jednak terminy mogą być odległe. Zanim wybuchła epidemia i działalność została wstrzymana, oczekujących na wszystkie egzaminy praktyczne i teoretyczne w katowickim ośrodku było około 6200 osób. Średni czas oczekiwania wynosił wtedy 3 tygodnie.

Niewykluczone, że z powodu epidemii chętnych może być nieco mniej. Jednak nie oznacza to, że zdawać będzie można szybciej. WORD ma problemy kadrowe, bo wielu egzaminatorów aktualnie nie pracuje. Ponadto ośrodki muszą stosować się do przepisów, więc liczba egzaminowanych dziennie osób będzie znacznie mniejsza niż było to zwykle. Podczas jazdy egzaminacyjnej kontakt pomiędzy zdającym i egzaminatorem ma być jak najmniejszy, na przykład poprzez ograniczenie rozmów. Obydwie osoby będą musiały mieć założone maseczki i rękawiczki, a egzaminator również przyłbicę. Auta mają być często wietrzone i dezynfekowane po każdej jeździe. Zresztą ograniczenia dotyczą też „teorii”. W salach musi zostać zachowany 2-metrowy odstęp pomiędzy zdającymi. To oznacza, że liczba osób, które podejdą do egzaminu teoretycznego, może zmniejszyć się o połowę. Trudno oszacować jak długo zajmie w katowickim WORD-zie rozładowanie kolejki osób, które egzamin miały zdawać jeszcze na początku wybuchu epidemii koronawirusa.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*