Reklama

Wkrótce ruszy kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego. Urzędnicy zapowiadają bardziej wnikliwą analizę wniosków

G. Ż.
Za kilka dni rozpocznie się przyjmowanie wniosków mieszkańców Katowic do ósmej już edycji Budżetu Obywatelskiego. W tym roku urzędnicy zapowiadają bardziej wnikliwą analizę wniosków i odrzucania tych, które nie będą miały ekonomicznego uzasadnienia.

W tym roku (choć tak naprawdę pieniądze zostaną wydane w 2022 r.) w puli BO jest 20,6 mln zł. 3 mln zł zostały wydzielone na tzw. zielony budżet, czyli inicjatywy związane z zazielenianiem miasta. Tym różni się on od “zwykłego” BO, że nie ma w nim głosowania. Wnioski złożone przez mieszkańców ocenia komisja złożona głównie z urzędników.

Pozostałe 17,6 mln zł zostanie przeznaczonych na realizację zadań, które w głosowaniu dostaną najwięcej głosów i zmieszczą się w puli przeznaczonej na projekty ogólnomiejskie lub dzielnicowe. Choć tak właściwie, to mieszkańcy będą mogli “wydać” dokładnie 15,644 mln zł. Reszta, czyli niecałe 2 mln zł, zostanie przeznaczona na koszty utrzymania realizowanych projektów.

Wnioski będzie można składać od 9 marca do 22 kwietnia 2021 roku. Jak zapowiadają urzędnicy, w tym roku będą dokładniej przyglądać się określeniu przez wnioskodawców czy zadania są przypisane do właściwej kategorii (lokalne, ogólnomiejskie). – Wpłynęło sporo zgłoszeń zwracających uwagę na projekty Ochotniczych Straży Pożarnych, które rzeczywiście mogły budzić wątpliwości co do lokalnego charakteru tych zadań. Dlatego w tym roku będzie to element szczególnie brany pod uwagę podczas oceny formalno-prawnej wniosków – wyjaśnia Justyna Buchalik, naczelnik wydziału polityki społecznej UM Katowice.

Urzędnicy mają też odrzucać wnioski, których ewentualna realizacja byłaby nieuzasadniona m.in. ze względów ekonomicznych. Przykładem mogą być wodne place zabaw. Właśnie rozpoczyna się budowa czwartego takiego placu. Ich utrzymanie generuje wysokie koszty, a są wykorzystywane tylko kilka tygodni w roku. Dlatego można się spodziewać, że wnioski dotyczące budowy kolejnych takich miejsc w dzielnicach nie będą dopuszczane do głosowania.

Harmonogram Budżetu Obywatelskiego w 2021 roku wygląda następująco:

· Zgłaszanie projektów – od 9 marca do 22 kwietnia 2021 r.

· Ogłoszenie wyników weryfikacji formalnej – do 12 maja 2021 r.

· Ogłoszenie wyników weryfikacji merytorycznej – do 16 sierpnia 2021 r.

· Głosowanie – od 6 do 19 września 2021 r.

· Publikacja wyników głosowania – do 29 września 2021 r.


Tagi:

Komentarze

  1. Piotr 28 lutego, 2021 at 9:34 pm - Reply

    Może nieco zmniejszyć wysokość budżetu obywatelskiego na jakiś czas i wykupic plac Synagogi.
    Na pewno będzie droższy z roku na rok a nie można już patrzeć na to postkomunistyczne targowisko w ścisłym centrum miasta…

Dodaj komentarz

*
*