Reklama

Wieża widokowa na szybie, kawiarnia i kino plenerowe. Szykuje się metamorfoza szybu „Poniatowski”

Ł. K.
Miasto przygotowuje się do rewitalizacji nieruchomości po kopalni „Wieczorek”. Ogłoszono przetarg na inwentaryzację oraz ekspertyzę szybu „Poniatowski” i kilku innych budynków. Plan jest taki, żeby z wieży wyciągowej można było popatrzeć na Nikiszowiec. Powstanie też kino plenerowe i kawiarnia.

Miasto przejęło ponad stuletni szyb kopalni „Wieczorek” w Nikiszowcu od Spółki Restrukturyzacji Kopalń w 2018 roku. Od tamtej pory nie było nowych wieści w sprawie jego rewitalizacji. Wiadomo było jedynie, że szyb „Poniatowski” ma służyć mieszkańcom. – Chcemy, aby to było swego rodzaju łącznikiem pomiędzy „starym” Nikiszowcem, a Nowym Nikiszowcem. Żeby ta przestrzeń była bardzo żywa w różne funkcjonalności. Od gastronomii, drobnego handlu, aż na kwestiach muzealnych i kulturowych dziedzictwa poprzemysłowego skończywszy – zapowiadał wtedy prezydent Marcin Krupa.

Miasto podjęło pierwsze działania w tym kierunku. Położony przy ul. Szopienickiej szyb wraz z terenem, na którym znajduje się kilka budynków ma stać się częścią „Dzielnicy nowych technologii”. Pod tą roboczą nazwą kryje się wielka rewitalizacja nieruchomości dawnej kopalni „Wieczorek”. Projekt dotyczy nie tylko „Poniatowskiego”, ale również szybu „Pułaski” i innych przylegających do niego zabudowań, które mają utworzyć katowicki HUB Gamingowo-Technologiczny. Szyb „Poniatowski” to IV etap planowanej wielkiej rewitalizacji majątku po kopalni.

Na cały kompleks szybu „Poniatowski” składa się 5 nieruchomości. Oprócz nadszybia z wieżą wyciągową są to budynki maszyny wyciągowej, wentylatora, laboratorium i łaźni. Wszystkie obiekty powstały w latach 1907-1959. Mają one zostać wykorzystane do stworzenia przestrzeni kulturalnej, społecznej oraz edukacyjnej.  Budynek maszyny wyciągowej miałby pełnić funkcję wystawienniczą i edukacyjną. Podobnie jak budynek warsztatu i wentylatorów, ale tam dodatkowo ma powstać półotwarta pracownia konserwatorska. Wieża szybowa miałaby służyć za punkt widokowy. W laboratorium zaplanowano kawiarnię lub przestrzeń do wspólnych spotkań oraz świetlicę środowiskową z gastronomią. Łaźnia byłaby podzielona na dwie części – szkoleniową i warsztatową. Dodatkowo znalazłyby się tam pomieszczenia techniczne służące do monitoringu i ochrony obiektów. Ta nieruchomość mogłaby być również częściowo wynajmowana komercyjnie podmiotom zewnętrznym, realizującym funkcje uzupełniające dla HUB’u Gamingowo-Technologicznego. Teren zewnętrzny miałby służyć działalności kulturalnej i edukacyjnej. Mogłyby się tu odbywać wydarzenia plenerowe, a jedna ze ścian budynku nadszybia służyłaby do organizacji kina plenerowego.

Teraz miasto zabiera się za przygotowania do rewitalizacji. Wczoraj ogłoszony został przetarg na sporządzenie inwentaryzacji architektoniczno-budowlanej i ekspertyzy stanu technicznego istniejących obiektów. Taka dokumentacja ma dać odpowiedź na pytania dotyczące możliwości realizacji takiej inwestycji oraz aktualnej kondycji tych nieruchomości.

Firmy zainteresowane wykonaniem inwentaryzacji i ekspertyzy mogą składać swoje oferty do 17 lutego.


Tagi:

Komentarze

  1. naturalnieindustrialnie 13 lutego, 2023 at 1:21 pm - Reply

    Mamy nadzieję, że nie zapomniano o unikatowym moście podsadzkowym i związanej z nim infrastrukturze kolejowej!

  2. eurodeputowany 9 lutego, 2023 at 8:37 pm - Reply

    warto tez pamietac o szybie po kopalni katowice .szyb mial byc caly oszklony i podswietlony aby zwiedzajacy w trakcie deszczu nie mokli i mieli frajde ze zwiedzania wokol muzeum po kopalni katowice przydalobu sie wiecej porzadku a obskurne trawniki i chodniki ktore przeobrazaja sie w blotne sciezki powinny byc wybrukowane,pamietac nalezy ze inwestorzy nie zaluja pieniedzy na inwestycje w tym miejscu wiezowce jak wiadomo podobaja sie nawet aktywista ktorzy na sile probuja hamowac rozwoj miasta…

Dodaj komentarz

*
*