Reklama

Dzielnica Nowych Technologii w byłej kopalni „Wieczorek”. Miasto ogłosi konkurs

Redakcja
Nieruchomości byłej kopalni „Wieczorek” zamienią się w gamingowo-technologiczny hub. To pomysł na „Dzielnicę Nowych Technologii” w Nikiszowcu. W ciągu kilku dni zostanie ogłoszony konkurs na koncepcję.

O planach przekształcenia zabytkowych budynków danej kopalni KWK „Wieczorek” wiadomo od lutego 2020 roku. Wtedy prezydent Katowic i prezes SRK podpisali list intencyjny w tej sprawie. Wygląda na to, że projekt pod nazwą „Dzielnica Nowych Technologii – Katowicki HUB Gamingowo-Technologiczny” zaczyna nabierać tempa. Nic dziwnego, bo jest to jeden z priorytetowych projektów miasta na najbliższe lata.

Niedawno okazało się, że miasto może mieć finansowy problem. Katowice wraz z pięcioma innymi miastami mogą zostać pozbawione pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Pod znakiem zapytania stoi unijne dofinansowanie w wysokości 2 mld zł, które ma trafić do gmin górniczych. Powodem jest planowana w Mysłowicach prywatna inwestycja, czyli kopalnia Brzezinka 3. To mogłoby doprowadzić do sytuacji, w której część funduszy nie trafi do miast podregionu katowickiego. W jego skład oprócz Katowic wchodzą Mysłowice, Ruda Śląska, Chorzów, Siemianowice Śląskie oraz Świętochłowice.

PRZECZYTAJ TEŻ: Miasto zbada ziemię na pokopalnianym terenie w Nikiszowcu

Mimo to miasto przygotowuje się do inwestycji na terenach po byłej kopalni „Wieczorek”. Na ten cel przeznaczono 2 mln zł. Ma to być wkład własny gminy dla pozyskania unijnych środków. Dzisiaj miasto poinformowało, że rozpoczęta została procedura konkursowa. Jej celem jest wyłonienie koncepcji Dzielnicy Nowych Technologii. Konkurs będzie dotyczył I etapu. Ma on obejmować teren po zachodniej stronie ul. Szopienickiej oraz istniejącą zabudowę zabytkową po stronie wschodniej. Ogłoszenie konkursu powinno nastąpić 7 września, na razie miasto złożyło niezbędne dokumenty. Chętni mogą się zgłaszać do 24 września. Autorzy najlepszych i najciekawszych prac otrzymają nagrody pieniężne w wysokości 100 tys. zł brutto (I nagroda) oraz odpowiednio po 50 tys. zł i 30 tys. zł za drugie i trzecie miejsce. Zwycięzca, oprócz nagrody finansowej, zostanie zaproszony do wykonania dokumentacji projektowej w trybie zamówienia z wolnej ręki.

PRZECZYTAJ TEŻ: Dzielnica Nowych Technologii pod znakiem zapytania. Nie ma na nią pieniędzy

„Dzielnica” ma mieć w sumie 19 tys. m. kw. powierzchni i obejmie tereny usytuowane wokół dwóch historycznych szybów wydobywczych kopalni „Wieczorek” – szybu Pułaski oraz szybu Poniatowski, powstałych w latach 1903-1910. W obrębie terenu Katowickiego HUB-u Gaminowo-Technologicznego zaplanowano utworzenie nowoczesnych powierzchni z przeznaczeniem pod studia nagrań, laboratoria, przestrzenie co-workingowe, biura, przestrzenie wystawienniczo-eventowe, centrum edukacyjne oraz Data Center.

Koszt realizacji tej inwestycji jest szacowany na 1 mld zł.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*