Reklama

Więcej torów na linii kolejowej do Rybnika. Będzie mogło kursować więcej pociągów

Redakcja
Kolej Plus w Katowicach. Linia kolejowa w kierunku Rybnika zostanie zmodernizowana za prawie pół miliarda złotych. Został ogłoszony przetarg na projekt.

Kolejny przetarg na realizację inwestycji z rządowego programu Kolej Plus. To jedno z siedmiu zaplanowanych w woj. śląskim zadań. Do tej pory ogłoszono 3 przetargi: na zaprojektowanie połączenia do Jastrzębia-Zdroju, na przywrócenie ruchu pasażerskiego na linii nr 142 przebiegającej przez Ochojec, Murcki, Kostuchnę i Podlesie oraz na budowę łącznicy kolejowej, która usprawni połączenie Bytomia z Zabrzem i Rudą Chebzie oraz Katowicami.

W tym tygodniu spółka PKP Polskie Linie Kolejowa ogłosiła przetarg na zaprojektowanie dobudowy drugiego toru pomiędzy Katowicami Piotrowicami a Orzeszem Jaśkowicami. Na tym odcinku linii kolejowej łączącej Katowice z Rybnikiem ma zostać wybudowane 20 km toru i sieci trakcyjnej. To sprawi, że zwiększy się przepustowość i wszystkie pociągi już nie będą musiały oczekiwać na stacjach, żeby przepuścić inny skład. Aktualnie jest to linia jednotorowa, co bardzo ogranicza możliwości prowadzenia tu ruchu pociągów.

Przy okazji dobudowy dodatkowego toru powstaną nowe przystanki w Mikołowie – Kamionka, Reta i Osiedle Mickiewicza. Przewidziana jest też przebudowa stacji i przystanku: Mikołów, Orzesze, Łaziska Górne, gdzie również zostaną dobudowane perony, uwzględniające potrzeby osób z ograniczoną możliwością poruszania się.

Projektowanie ma potrwać maksymalnie do 2026 roku i wtedy ma też rozpocząć się budowa, którą zaplanowano w latach 2026-2029.  Szacowana wartość  inwestycji to ok. 460 mln zł.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*