Reklama

Katowice chcą dobudować tor i trzy przystanki kolejowe. Metropolia odrzuciła pomysł

Łukasz Kądziołka
Katowice chcą zainwestować w kolej. Miasto chce złożyć wniosek do programu „Kolej +”. Pociągi miałyby wrócić na linię kolejową łączącą Ligotę z Tychami.

Linia kolejowa nr 142 została oddana do użytku pod koniec ubiegłego roku. Została przystosowana do ruchu pociągów towarowych, choć jeszcze w latach 90. kursowały tu pociągi osobowe. Linia przebiega przez Piotrowice, Ochojec Murcki i Kostuchnę. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych za ok. 50 mln zł polegała na  wymianie 14 km torów i 15 km sieci trakcyjnej na odcinku Katowice Ligota-Tychy. Kiedy prace na tym szlaku kolejowym się zakończyły, miasto zainteresowało się przywróceniem ruchu pasażerskiego. Urzędnicy zwrócili się do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z prośbą o dopisanie tej linii kolejowej do studium wykonalności kolei metropolitalnej. Ten dokument będzie powstawał przez najbliższe 4 lata, a w zeszłym tygodniu GZM podpisała umowę z wykonawcą.

PRZECZYTAJ TEŻ: 400 kilometrów nowych torów i 130 przystanków. Metropolia chce, żeby więcej mieszkańców jeździło pociągami

Katowice jednak na tym nie poprzestały. Postanowiły zgłosić swój pomysł dotyczący linii nr 142 do programu „Kolej+”. Metropolia zapowiedziała już jakiś czas temu, że przy staraniu się o pieniądze z rządowego programu będzie reprezentowała gminy członkowskie. Katowice przedstawiły propozycję, ale wniosek spotkał się z odmową. –Okazuje się, że zgodnie z Wytycznymi Programu „Kolej+” i stanowiskiem PKP PLK S.A., przystanki i projekty wewnątrz stolicy województwa nie wpisują się w cele programu, jakim jest powiązanie obszarów wykluczonych komunikacyjnie ze stolicą województwa – informuje Witold Trólka z biura prasowego Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Ta decyzja oznacza, że GZM nie złoży wniosku jako partner Katowic. Pomysł na linię 142 był dwukrotnie konsultowany z PKP PLK i otrzymał negatywną opinię kolejowej spółki.  – Większość zgłaszanych propozycji Katowic będzie realizowana i finansowana z prezydenckiego programu budowy 200 przystanków, dlatego nie było uzasadnienia zgłaszania ich w ramach programu „Kolej+”, ponieważ jest już zapewniona ich realizacja – tłumaczy Trólka.

PRZECZYTAJ TEŻ: Rząd zapowiada kolejowe inwestycje w Katowicach. Powstaną (być może) nowe przystanki kolejowe

Wygląda, że nie są tego pewne władze Katowic, bo wniosek do programu „Kolej+” i tak zostanie złożony. – Metropolia pokazuje wszystkie problemy na obszarze metropolitalnym. My chcemy wyszczególnić te, które my tutaj widzimy, są warte zastanowienia i podjęcia działań – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Przy istniejącym torowisku miałby zostać wybudowany drugi tor, a poza tym powstałyby 3 przystanki pasażerskie. Na razie miasto nie zdradza, ile miałaby kosztować taka inwestycja. Na złożenie wniosku miasto ma czas do 26 sierpnia.

PRZECZYTAJ TEŻ: Centrum przesiadkowe w Murckach i pociąg na południe. Katowice interesują się odnowioną linią kolejową

Celem rządowego programu „Kolej+” jest uzupełnienie sieci kolejowej i zwiększanie dostępności do kolei w miejscowościach liczących powyżej 10 tys. mieszkańców lub takich, które posiadają dostęp do kolei, ale istniejące połączenia wymagają usprawnienia. Finansowanie w 85% zapewnia państwo, a pozostałe 15% mają wyłożyć samorządy. Program został opracowany z myślą o zrealizowania inwestycji o wartości 6,6 mld zł do 2028 roku.


Tagi:

Komentarze

  1. Marek 20 sierpnia, 2020 at 12:20 pm - Reply

    Panie Krupa niech pan wreszcie przestanie ogłupiać ludzi, swoimi fantazyjnymi pomysłami, rozpoczął pan w 2014 r. od napowietrznych gondoli łączących Brynów z Kostuchną, zaraz po wyborach zmienił pan plan na tramwaj, właśnie mija 6 lat i co?

  2. Luk 18 sierpnia, 2020 at 2:53 pm - Reply

    Krupa bajkopisarz po co burzyli dworzec w murckach !!! Jak dobrze napisal poprzednik !!! Co z tramwajem na ochojec panie Krupa !???!! Moze przestan pan juz wymyslac pomysly tylko wez pan sie do roboty !!!!

  3. AA 17 sierpnia, 2020 at 9:11 pm - Reply

    Pan Krupa to chyba przespał ostanie 5 lat gdy:
    – burzono peron i stację Murcki
    – zlikwidowano przystanek Ochojec
    – wycięto drugi tor na Ochojcu
    – przystosowano linię 142 do obsługi wyłącznie ruchu towarowego

    Trzeba było się interesować jak PLK ogłaszały plan i przetarg a nie teraz

    Żenadą natomiast jest fakt że urzędnicy nie potrafią czytać ze zrozumieniem – skoro składają wniosek który nie spełnia wymogów formalnych….

Dodaj komentarz

*
*