Reklama

Pociągi mogą wrócić na południe Katowic po prawie 30 latach. Na razie wrócą przystanki

Łukasz Kądziołka
Za ponad 9 milionów złotych w Katowicach mają powstać nowe przystanki kolejowe. Dzięki temu po prawie 30. latach ponownie mieszkańcy Murcek, Kostuchny i Ochojca mają ponownie wsiąść do pociągów. To jednak dopiero pierwszy krok do przywrócenia ruchu pasażerskiego na linii nr 142.

Na południe Katowic mają wrócić pociągi. Po prawie trzydziestu latach od zakończenia przewozów pasażerskich na linii kolejowej nr 142, PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na budowę nowych przystanków w kilku dzielnicach Katowic. To realizacja pozytywnie rozpatrzonego wniosku, który Katowice złożyły do tzw. programu przystankowego. Zgodnie z rządowym planem, inwestycje polegające na budowie, rozbudowie lub modernizacji przystanków powinny zostać wykonane w latach 2021-2025. Przetarg jest pierwszym krokiem w kierunku przywrócenia przewozów pasażerskich na linii nr 142, która przebiega pomiędzy Ligotą a Tychami. Ten szlak kolejowy został w ostatnich latach zmodernizowany za ok. 50 mln zł i oddany do użytku w 2020 roku. Jednak inwestycja była realizowana z myślą o pociągach towarowych. Między innymi po to, żeby umożliwić prowadzenie takich składów obwodnicą GOP z ominięciem centrum miasta. Spółka PKP PLK informowała o swoich zamiarach katowickich urzędników, ale dopiero pod koniec inwestycji miasto zainteresowało się kolejowym szlakiem na południu. Jednym z wyrazów tego zainteresowania były starania o rządowe pieniądze na odbudowę przystanków.

Niektórzy mieszkańcy południowych dzielnic Katowic mogą pamiętać przejeżdżające przez Ochojec, Murcki i Kostuchnę pociągi. Jeszcze w latach 90. osobowe składy obsługiwały te dzielnice. Nadal przy linii kolejowej można zobaczyć obiekty, z minionych lat, m.in. budynki stacji w Ochojcu i Kostuchnie.
Dzięki inwestycji z programu przystankowego infrastruktura pasażerska zostanie wybudowana na nowo. W zeszłym tygodniu PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetargi na projekt i budowę czterech przystanków – Kostuchna, Ochojec, Murcki i Podlesie Saska. Perony będą jednokrawędziowe, a każdy z nich zostanie wyposażony w wiaty, oświetlenie, oznakowanie i tablice informacyjne. Z możliwości podróży pociągiem mają dzięki pochylniom skorzystać pasażerowie z ograniczoną możliwością poruszania się. Wartość inwestycji to ponad 9 mln zł netto. Zadanie jest planowane do realizacji w latach 2022 – 2023. Termin otwarcia ofert w przetargu ustalono na 10 sierpnia.

Żeby pociągi mogły tędy kursować trzeba będzie jednak zrealizować również inną inwestycję. Mowa o modernizacji trasy 142 Katowice Ligota – Katowice Murcki – Tychy w ramach drugiego rządowego programu Kolej Plus, który ma zakończyć się w 2028 roku. Dopiero wtedy jest szansa na pojawienie się tu składów Kolei Śląskich, ponieważ linia jest jednotorowa. Konieczne jest wybudowanie dodatkowych fragmentów torów, tzw. mijanek, które umożliwią wymijanie się składów.
Jednym z warunków realizacji inwestycji z programu przystankowego była deklaracja o korzystaniu z wybudowanej infrastruktury. Przewoźnik musi zacząć obsługiwać nowe przystanki po trzech latach od oddania ich do użytkowania. Zgodnie z wymogami, minimalna liczba pociągów zatrzymujących się w tych miejscach to 4 pary pociągów w ciągu doby.


Tagi:

Komentarze

  1. Rr 22 listopada, 2022 at 8:27 pm - Reply

    skoro robi się tramwaj w lesie w Katowicach to przystanek w nieckach też może być he he

  2. Marika 22 listopada, 2022 at 12:09 pm - Reply

    Powrócą też korki na przejeździe na ul. Jankego ? SUPER !

  3. kukura 2 sierpnia, 2022 at 2:44 pm - Reply

    Przystanek Murcki to strata pieniedzy. Chyba tylko leśniczy mógłby z niej korzystać. Ale on jezdzi SUVem.

    • MM 3 sierpnia, 2022 at 11:17 am Reply

      Dokładnie. Kto z Murcek będzie zasuwał taki kawał drogi do lasu na pociąg. Szczególnie zimą kiedy szybko robi się ciemno a droga przez las nieoświetlona i odludzie kompletne. Coś takiego mógł wymyślić tylko urzędas nigdy z pociągu nie korzystający i na dodatek nie znający okolicy.

Dodaj komentarz

*
*