Tak jak napisaliśmy kilka dni temu, Karta Mieszkańca Katowic zacznie obowiązywać od 1 września. Dzięki niej będzie można płacić taniej za wstęp na baseny miejskie i inne obiekty sportowe, imprezy kulturalne czy rozrywkowe. W przyszłości swoje zniżki będą mogły przyznawać na kartę także prywatne podmioty.
O tym, że 1 września będzie można wyrobić sobie Kartę Mieszkańca Katowic napisaliśmy jako pierwsi we wtorek, 25 sierpnia. Karta ma zachęcić do meldowania się w Katowicach, a przede wszystkim, do płacenia w mieście podatków. – Ma faworyzować wszystkie te osoby, które mieszkają w tym mieście, płacą tu podatki i są tutaj zameldowane. Żeby mieszkańcy mogli korzystać ze wszystkich rzeczy, na które się tu składają – mówi prezydent Katowic Marcin Krupa.
Jak wyrobić Kartę Mieszkańca Katowic?
Można to zrobić na kilka sposobów. Najłatwiejszy to ściągnięcie aplikacji na smartfona. Aplikację mogą ściągnąć wszyscy, ale będzie aktywna automatycznie tylko w przypadku tych osób, które są w Katowicach zameldowane na stałe. Ci, którzy przebywają w mieście czasowo, podobnie jak osoby, które tylko płacą w Katowicach podatek dochodowy, będą musieli przyjść do punktu przy ul. Pocztowej 5. W przypadku osób zameldowanych czasowo wystarczy tylko sama obecność. Z kolei osoby płacące podatek w Katowicach, ale niebędące zameldowane, muszą dostarczyć do punktu PIT za 2019 rok. Kolejna możliwość to zakodowanie KKM na karcie bankomatowej. Można to zrobić zarówno przy Pocztowej 5, jak i we wszystkich punktach, w których honorowane są zniżki. Ważna uwaga, opcja zakodowania na karcie poza urzędem jest dostępna wyłącznie dla osób zameldowanych na stałe w Katowicach.
Gdzie można skorzystać ze zniżek na Kartę Mieszkańca Katowic?
Karta Mieszkańca Katowic umożliwia zakup tańszych biletów wstępu na miejskie baseny, siłownie MOSiR-u (7), imprezy w Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów, Teatru Ateneum, Galerii Sztuki Współczesnej BWA, Muzeum Historii Katowic.
W przyszłości karta będzie umożliwiała tańsze parkowanie dla mieszkańców Katowic. Z tym jest jednak duży problem, bo ustawa nie daje możliwości różnicowania opłat dla różnych grup na parkingach przy drogach publicznych, a takich jest w Katowicach najwięcej. Dlatego w pierwszej kolejności mieszkańcy zapłacą mniej niż przyjezdni na parkingach w strefie kultury. Opłaty mają zostać wprowadzone jeszcze w tym roku.
Biuro obsługi klienta Karty Mieszkańca Katowic przy ul. Pocztowej 5 czynne będzie od 1 września od poniedziałku do środku w godz. 7:30-15:30, w czwartek w godz. 7:30-17, a w piątek od 7:30 do 14.
Miejsca, w których obowiązuje Karta Mieszkańca Katowic i wysokość zniżek:
Muzeum Historii Katowic – 50% dla biletu normalnego i ulgowego
Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum” – 50% dla biletu normalnego
Galeria Sztuki Współczesnej BWA – 50% dla biletu normalnego i ulgowego
Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. K. Bochenek – imprezy własne – 50% dla biletu normalnego i ulgowego
Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. K. Bochenek – współorganizacja Off Festival – 20% dla biletu normalnego
Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. K. Bochenek – współorganizacja Tauron Nowa Muzyka Katowice – 20% dla biletu normalnego
Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. K. Bochenek – współorganizacja Rawa Blues Festival – 20% dla biletu ulgowego
Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. K. Bochenek – współorganizacja Międzynarodowy Festiwal Sztuk Performatywnych A Part – 20% dla biletu normalnego
Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. K. Bochenek – współorganizacja Teatr Korez – 20% dla biletu normalnego
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji – siłownia – bilet jednorazowego wstępu – 50% dla biletu normalnego i ulgowego
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji – siłownia – karnet 50% dla biletu normalnego i ulgowego
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji – ORW Bugla – 50% dla biletu normalnego i ulgowego
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji – ORW Rolna – 50% dla biletu normalnego i ulgowego
Basen Brynów (ul. Kościuszki 104) – 50% dla biletu normalnego i ulgowego
Basen Burowiec (ul. Konna 2) – 50% dla biletu normalnego i ulgowego.
Na basen na Zadolu też jest zniżka :)) tam gdzie te druty z ziemi porastającej trawą wystają . Piękny basen :)) Panie Prezydencie .
Dla małych dzieci trzeba mieć osobna kartę? Czy przy wstępie na basen z rodzicem do zniżki w bilecie ulgowym uprawnia karta rodzica?
Parkowanie w strefie kultury tańsze? A kto tam będzie płacił 5 lub 10 zł jeśli na komercyjnych parkingach w okolicy jest 3/4 zł?
Komercyjnych miejsc parkingowych jest w okolicy niewiele.
To karta Nas Troje i więcej idzie do lamusa, bo zniżki w miejskich instytucjach takie same, a nie uprawnia do zniżki na nowych basenach.