Reklama

W Załężu powstanie nowa siedziba prokuratur. Będzie kosztować 190 mln złotych [WIZUALIZACJE]

Łukasz Kądziołka
Prokuratury w Katowicach będą miały nową siedzibę. Rozstrzygnięty został konkurs na koncepcję, a zwycięzcami zostali architekci z Katowic. Dużych rozmiarów kompleks ma kosztować 190 mln złotych, a obok powstanie przestrzeń dla mieszkańców.

Prokuratury w Katowicach wyniosą się z biurowca z czasów PRL-u przy ul. Wita Stwosza 31 i przeprowadzą do nowoczesnego kompleksu. Stanie on na działce przekazanej przez miasto w 2018 roku. To łącznie 3,5 hektara powierzchni pomiędzy ulicą Gliwicką a DTŚ-ką. Ta przestrzeń porośnięta drzewami zamieni się w nowoczesny kompleks biurowy i zagospodarowany zielony teren.

Konkurs na siedzibę prokuratur w Katowicach właśnie został rozstrzygnięty. Zainteresowanie nim od początku było spore, choć ten budynek to duże wyzwanie dla architektów. – Zamierzenie inwestycyjne jest bardzo wyzywające, potrzebne w Katowicach i duże w swojej skali. W ważnym miejscu na mapie Katowic – mówi Adam Skrzypczyk, sekretarz konkursu z SARP Katowice. Konkurs był dwuetapowy. Pierwszy polegał na przygotowaniu opracowania studialnego, a drugi wymagał stworzenia o wiele bardziej szczegółowych koncepcji urbanistyczno-architektonicznych. Zgłosiło się ponad 70 zespołów architektów, a spośród nich zostały dopuszczone 63. Ostatecznie złożonych w pierwszym etapie zostało 28 prac, a do drugiego przeszło 6 pracowni. W tym tygodniu sąd konkursowy zadecydował o trzech, które zostały nagrodzone. Pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienie.

Zdaniem komisji – w której skład weszli nie tylko architekci, ale również przedstawiciele prokuratur oraz prezydent Katowic – najlepsza okazała się koncepcja pracowni Ostrowcy Architekci z Katowic. „Jednoznaczny w wyrazie architektonicznym obiekt przyszłej siedziby prokuratur stanowić będzie wartościowy akcent wjazdowy do miasta” – napisano w uzasadnieniu werdyktu.

Inwestycja będzie pokaźna. – Budynek ma powyżej 23 tys. m kw. Będzie w tym miejscu stanowił punkt bardzo charakterystyczny – mówi Jarosław Ostrowski, współwłaściciel pracowni i współautor projektu. – Przy projektowaniu postawiliśmy przede wszystkim na układ funkcjonalno-przestrzenny i program funkcjonalny. Od tego zaczęliśmy – dodaje Ostrowski.

Siedziba prokuratur zaprojektowana przez katowickich architektów zostanie posadowi0na na potężnej skrzyni garażowej na poziomie zero, w której zaparkuje prawie 500 samochodów. Wjazd będzie poprowadzony od strony DTŚ-ki oraz ulicy Gliwickiej. W ten sposób architekci zniwelowali różnicę wysokości na działce. Sama budowla nie będzie wysoka. Stanowić ją będą dwa budynki w kształcie liter „U”. Są one połączone ze sobą łącznikami i poprzez przepierzenia, mają wewnętrzne zielone dziedzińce. Zielona ma być też przestrzeń na dachach, które będą dostępne dla pracowników. Patrząc z powietrza, mają przypominać symbol graficzny paragrafu – §. Jednak uwagę osób wjeżdżających i wyjeżdżających z Katowic mogą przyciągnąć elewacje. Zostały zainspirowane prokuratorską togą. Chodzi o pionowe pasy, czyli lamele koloru czerwonego. Takimi akcentami jest wykończony strój prokuratora. – Elewację kształtują lamele w różnym układzie. Gęsto ułożone na parterze i rozpraszające się ku górze. Dzięki temu uzyskujemy bardzo charakterystyczny efekt plastyczny – mówi Marek Fengler, architekt z pracowni Ostrowskich. Obok nowej prokuratury w Katowicach, na części działki położonej bliżej firmy Mazak, zaplanowano nowy teren zielony. Będą z niego mogli korzystać mieszkańcy, bo będzie ogólnodostępny.

Prokuratura najprawdopodobniej w najbliższych dniach podpisze umowę z pracownią Ostrowcy Archhitekci na przygotowanie projektu. Teraz całe przedsięwzięcie ma nabrać tempa. – Chcemy wystąpić o pozwolenie na budowę jeszcze w tym roku – mówi Marta Zawada-Dybek, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Katowicach. Finansowanie zapewnia skarb państwa, a wszystko ma kosztować maksymalnie 190 mln złotych. Przeniesienie wszystkich prokuratur działających w Katowicach – okręgowej, regionalnej, wydziału zamiejscowego Prokuratury Krajowej i czterech Prokuratur Rejonowych ma nastąpić w 2024 lub 2025 roku.


Tagi:

Komentarze

  1. Aga 18 lutego, 2024 at 3:22 pm - Reply

    Ja aplikuje drugi raz już pilnują żeby mnie za łeb wyprowadzić bo handlują golodupce domami czyimi i nie mają pierniczyć kogo…
    łódź Kielce itd

  2. Andrzej 17 kwietnia, 2021 at 9:38 pm - Reply

    Nowe więzienie by się przydało bo Ziobro się rozkręca a gorszy sort jeszcze a nie wychodzić na ulicę.

Dodaj komentarz

*
*