Reklama

Prokuratura za 190 mln złotych w Katowicach. 28 pracowni złożyło prace w konkursie architektonicznym

Ł. K.
Prokuratura będzie miała nowy budynek w Katowicach. Zakończył się nabór prac w pierwszym etapie konkursu architektonicznego. Spośród kilkudziesięciu pracowni wyłoniona zostanie jedna, która zaprojektuje nową siedzibę dla pracowników.

Prokuratury w Katowicach zmienią siedzibę. Od dłuższego czasu wiadomo już, że z ul. Wita Stwosza przeprowadzą się na Załęże. Tam, na działce o powierzchni ok. 3,5 ha, powstanie nowy gmach. To teren położony pomiędzy ul. Gliwicką a DTŚ-ką, obok firmy Mazak. Powstaną nowe biura dla wszystkich działających w Katowicach prokuratur. Do tego momentu minie jeszcze sporo czasu. W zeszłym roku ogłoszono konkurs na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną nowej siedziby.

Został on podzielony na dwa etapy. Pierwszy właśnie trwa, a dzisiaj upłynął termin składania prac przez architektów. Chętnych do udziału w konkursie pracowni było 63, ale ostatecznie w terminie swoje opracowania studialne złożyło 28 z nich. Ich propozycje będą oceniane pod kątem m.in. oryginalności rozwiązań przestrzennych i uwzględnienia reprezentacyjnej lokalizacji przy jednej z głównych dróg dojazdowych do centrum aglomeracji. Poza tym sąd konkursowy weźmie pod uwagę koszt realizacji oraz utrzymania obiektu i zagospodarowania terenu. Budowa nie może pochłonąć więcej niż 190 mln złotych brutto. Jak ocenia sekretarz konkursu architekt Adam Skrzypczyk, SARP spodziewał się takiego zainteresowania. Zwykle rywalizację podejmuje około połowa zadeklarowanych na początku pracowni.
Do drugiego etapu przejdzie 5 lub w wyjątkowych wypadkach maksymalnie 8 pracowni. Wymaga on już przedstawienia konkretnych rozwiązań koncepcyjnych. Rezultat po I etapie konkursu powinien być znany w przyszłym tygodniu, 28 stycznia. Natomiast rozstrzygnięcie całego konkursu planowane jest do końca marca. Łącznie pula nagród wyniesie 145 tys. zł. Autorzy zwycięskiej pracy otrzymają 50 tys. zł i zaproszenie z wolnej ręki do przetargu na projekt.


Tagi:

Komentarze

  1. P Śl 21 stycznia, 2021 at 8:38 pm - Reply

    Na uwagę zasługuje fakt jaka ilość drzew poleci pod topór. Około mnóstwo.

Dodaj komentarz

*
*