Reklama

W przyszłym tygodniu rozpocznie się wycinka drzew przy ul. Owsianej

Grzegorz Żądło
W przyszłym tygodniu Zakład Zieleni Miejskiej wytnie 15 drzew rosnących przy ul. Owsianej. Pierwotnie, Miejski Zarząd Ulic i Mostów wnioskował o wycinkę prawie stu drzew, z których część jest cenna przyrodniczo. Jednak Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego odmówił i zezwolił na usunięcie znacznie mniejszej liczby drzew.

O tym, że przy ul. Oswianej szykuje się duża wycinka, napisaliśmy po raz pierwszy jesienią 2019 roku. Wtedy MZUiM zlecił inwentaryzację drzew rosnących wzdłuż ulicy. Część z nich rośnie w tzw. skrajni drogi, czyli bardzo blisko jezdni. MZUiM planował, że je wytnie, co miało zwiększyć bezpieczeństwo kierowców.

Przy ul. Owsianej rosną głównie lipy, klony, dęby i jesiony. To starodrzew, niektóre drzewa mają obwód pnia przekraczający 3 metry. – Każde drzewo rosnące w skrajni drogowej może stanowić potencjalne zagrożenie w ruchu drogowym. Coraz częstsze anomalie pogodowe mogą działać w sposób nieprzewidywalny na drzewa. W takich warunkach łamią się drzewa zupełnie zdrowe, prawidłowo pielęgnowane, ale także obumarłe – argumentował MZUiM.

Kiedy ujawniliśmy plany miasta, zaprotestowali mieszkańcy i radni. Gołym okiem było widać, że większość drzew jest zupełnie zdrowa. MZUiM przekonywał wprawdzie, że 38 z 96 sztuk stanowi realne zagrożenie, bo są obumarłe, zgniłe lub spróchniałe, ale urzędnicy marszałka byli innego zdania. Po oględzinach od razu odmówili zgody na wycięcie 64 drzew. – Odmówiono wydania zezwolenia, gdyż nie potwierdzono powodów usunięcia podnoszonych we wniosku, ani nie stwierdzono innych przesłanek przemawiających za ich usunięciem – informował nas Michał Kozłowski z departamentu ochrony środowiska UMWŚ.

Do oceny pozostawały jeszcze 32 drzewa. Urząd marszałkowski zdecydował o przeprowadzeniu dodatkowego badania tomografem dźwiękowym oraz obserwacji stanu zdrowotnego w okresie wegetacji.

Ostatecznie urzędnicy zgodzili się na wycięcie 20 drzew. W ostatnim czasie, na skutek silnego wiatru, cztery z nich się złamały, a jedno, będące w najgorszym stanie, zostało wycięte przez ZZM. W przyszłym tygodniu zakład usunie więć pozostałych 15. To obumarłe drzewa, które stanowią zagrożenie i w każdej chwili mogą się przewrócić.

Owsiana to długa ulica biegnąca z Panewnik do DK81 (Mikołów-Katowice). W większości prowadzi przez las, choć bliżej Panewnik stoją wzdłuż niej domy. W zaprezentowanym niedawno projekcie planu zagospodarowania przestrzennego, ulica została poszerzona. Przewidziana została też nowa “odnoga”.

Dziś dyskusja publiczna nad projektem planu zagospodarowania części Panewnik. Mieszkańcy obawiają się nowej drogi przez las


Tagi:

Komentarze

 1. Er 26 grudnia, 2021 at 8:41 am - Reply

  Krupa pseudo ekolog Katowic w centrum miasta sadzi drzewa zmniejsza ulice a na obrzeżach chce wycinać las pod nowe drogi owsiana szarych szeregów !!!! Niech ten gość się nie kompromituje więcej !!!! Miasto betonu taki obraz Katowic!!!! Jak by mogli to już by wycięli dla kolegów deweloperów całe lasy !!!!

 2. Darek 25 grudnia, 2021 at 1:05 pm - Reply

  hahahahahahaha dla bezpieczeństwa kierowców trzeba wyciąć cały las w Panewnikach .Po co deweloperom las w Katowicach tylko przeszkadza w betonowaniu miasta !

 3. Bozia 25 grudnia, 2021 at 11:12 am - Reply

  Kurka wodna.
  Znowu budują kościół.
  Szpitali za dużo?

 4. Arboretum 25 grudnia, 2021 at 11:10 am - Reply

  A nie można usunąć samochodów?
  Wystarczy znak za stówkę.

Dodaj komentarz

*
*